Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük revizyon: Kabineye 9 taze kan

Giriş Tarihi: 26.12.2013

Başbakan Erdoğan kabinede büyük bir değişikliğe gitti. Soruşturmalar, yerel seçimler ve revizyon nedeniyle 9 yeni isim Bakanlar Kurulu'na girdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, uzun süredir merakla beklenen kabine değişikliğini dün saat 23.30'da açıkladı. Kabineye 9 yeni bakan girdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Hatay Belediye Başkanı adayı Sadullah Ergin'in yerine Adalet Bakanlığı'na getirildi. Böylece 10 Bakanı kapsayan revizyon tamamlandı. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Dışişleri Konutu'nda yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeden sonra Başbakanlık Merkez Bina'ya gelerek yeni kabinesini kamuoyuna şöyle açıkladı: "Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını, bir kısmı adaylıklarıyla ilgili bakanlıklarından ayrılmış oluyor. Bir kısmı da takdirim içinde sayın Cumhurbaşkanına takdim ettiğim ve onadığı bir değişiklik oluyor."

REVİZYONDA 3 KRİTER

Kabine değişikliğinde 3 kriter dikkati çekti. Belediye başkanlığına aday gösterilen 3 bakanın yanı sıra, devam etmekte olan soruşturmalar nedeniyle 4 bakan da kabine dışı kaldı. Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın "takdirim" diye ifade ettiği bakan değişimi de yapıldı. Yeni kabinede Başbakan'ın uzun yıllar beraber çalıştığı ve çok güvendiği isimlere yer vermesi dikkat çekti. Daha önce Başbakan'a danışmanlık yapan isimlerden Emrullah İşler, Başbakan Yardımcılığı'na gelirken, Başbakanlık eski Kalem Müdür Yardımcısı Samsun Milletvekili A. Çağatay Kılıç ise Gençlik ve Spor Bakanlığı'na atandı. Böylece Samsun'da Suat Kılıç ile Çağatay Kılıç arasında devir teslim gerçekleşti. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala dışarıdan kabineye girdi. Ala, İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu. Böylece, 2009 yılında Başbakan Başdanışmanlığı'ndan Dışişleri Bakanlığı'na atanan Ahmet Davutoğlu'ndan sonra milletvekili olmadan kabineye giren ikinci isim de Efkan Ala oldu. Gaziantep Belediye Başkanlığı'na aday olan Fatma Şahin'den boşalan Aile Bakanlığı'na Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam getirildi.

DPT KÖKENLİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım'dan boşalan Ulaştırma Bakanlığı'nı ise Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Karaman Milletvekili Lütfi Elvan üstlendi. Elvan da Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz gibi DPT kökenli. Kocaeli'de de tıpkı Samsun gibi isim değişikliği yaşandı. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün koltuğunu Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık'a devretti.

MGK'YA 2 YENİ İSİM KATILACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede yer alan isimlerden Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve İçişleri Bakanı Efkan Ala, bugün saat 14.00'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) katılacak. Ancak Efkan Ala, milletvekili olmadığı için, bakanlık koltuğuna oturmadan Meclis'te yemin etmesi gerekiyor. Bu nedenle Ala toplantıya müsteşar sıfatıyla katılacak.

ERDOĞAN, KONUT'TA ÇALIŞTI
Başbakan Erdoğan, Ankara'daki beklentinin aksiye Çankaya Köşkü yerine saat 16.00'da Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti. Erdoğan kabine listesiyle ilgili çalışmalarına burada devam etti. Kulislere yayılan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül'ün saat 17.00'de randevulaştığı iddiası asılsız çıktı. Gül, Köşk'teki mesaisini bitirip 19.15'te konutuna geçti. Erdoğan saat 21.30'da Cumhurbaşkanlığı Konutu'na geçerek yeni kabineyi Gül'ün onayına sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük revizyon: Kabineye 9 taze kan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN