Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlıklarda devir-teslim günü

Giriş Tarihi: 27.12.2013
'Saldırı sürpriz değil'
İçişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen törenle Muammer Güler bakanlık görevini Efkan Ala'ya devretti. Devir teslim töreninde konuşan İçişleri Bakanı Ala, Türkiye'nin gösterdiği gelişmeye işaret ederek "Çeşitli odaklarca saldırı yapılması sürpriz olmadı" dedi. Güler ise "Beklediğimiz tek şey, hukuka uygun kanuni delillerle oluşturulmuş, dosyaların önümüze konulmasıdır" dedi. Güler, "Keşke bu yanlış hareket başka yerden gelmiş olsaydı, keşke bu hançeri başkaları vurmuş olsaydı" şeklinde konuştu.

'Zor bir sorumluluk'
Adalet Bakanlığı'na atanan Bekir Bozdağ, görevi Sadullah Ergin'den devraldı. Ergin, "Bundan sonra artık uzun yargılamadan kaynaklı şikâyetlerin azalmasını beklediğimiz bir döneme giriyoruz. Önümüzdeki süreçte inşallah görevi devralan kardeşim bu çalışmaları tamamlayacak ve güven veren adalete erişme noktasında eksik kalan hususları tamamlayacaklar" mesajı verdi. Bozdağ da "Zor bir sorumluluğu devraldığımı biliyorum, altına girdiğimiz yükün ağırlığının da farkındayız" diye konuştu.

'Fikirler dışarıda kalmalı'
Nihat Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini Fikri Işık'a devretti. Ergün devir teslimde "Herhangi bir soruşturmanın konusu değilim. İnsanları neyin yoldan çıkardığını biliyorum. İnsanları servet arzusu, şehvet arzusu, şöhret arzusu yoldan çıkarır. Bunların ne kadar yoldan çıkarıcı işler olduğunu biliyoruz" dedi. Devlet içinde her fikirden kamu görevlisi olabileceğini belirten Ergün "Eğer onları dışarıda bırakmazlarsa işler karışır, devlet devlet olmaktan çıkar" dedi.

'Mezara kadar beraberiz'
AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak atanan Mevlüt Çavuşoğlu, görevi Egemen Bağış'tan devraldı. Bağış törende "Bizi bölmek isteyen mihraklar, fitne sokmak isteyenler hep oldu, olacaktır. Bütün bu tuzakları inşallah birlikte hayal kırıklığına uğratacağız" dedi. "Bizim Başbakanımızla yol arkadaşlığımız pazara kadar değil mezara kadardır" ifadelerini kullanan Bağış "konuşmasının ardından Çavuşoğlu'na AB Bakanlığı rozeti, kalem ve kızı Ecehan'ın elinden çiçek takdim hediye etti.

'Damarlarına basacağım'
Bakanlıktan istifa eden Zafer Çağlayan, görevi yeni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye devrederken sert açıklamalarda bulundu. "Faiz lobisinin ayağına bastık. Hayatım el verdiğince ayağına değil, damarlarına basacağım" diyen Çağlayan "Hayatında karakol görmeyen çocuğum cezaevinde. Bana düşmanlık yapanlara buradan haykırıyorum. Allah'ın izniyle göreceksiniz her şey gün yüzüne çıkacak" şeklinde konuştu. Zafer Çağlayan, devir teslim töreni sırasında "Ailemi çok ihmal ettim" derken gözyaşlarını tutamadı.

Son emir: Ağlamak yok
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, görevi Lütfü Elvan'a devretti. Yıldırım törenden sonra bakanlık önünde toplanan personeline duygu yüklü bir konuşma yaptı. Yıldırım, bürokratlarına son talimatı olarak "Ağlamak yok, gözyaşı yok" dedi. Yıldırım, yanında oğlu Erkan Yıldırım ile birlikte kendi kullandığı aracıyla bakanlıktan ayrıldı.

Başbakan'a teşekkür
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na getirilen İdris Güllüce, Erdoğan Bayraktar'dan görevi devraldı. Bayraktar, "Başbakanımıza, partimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. 40 yıldır içinde bulunduğum bu dava ve kutsal yürüyüşün yara almadan devamı için sorumluluğumun bilinciyle yoluma devam edeceğim" dedi.

Halef selef el ele geldi
Gaziantep Belediye Başkan adayı olduğu için kabineden ayrılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, görevini Ayşenur İslam'a devretti. Bakanlıktaki devir teslim törenine el ele tutuşarak gelen Şahin ve İslam konuşmalarında birbirlerinden övgüyle bahsetti. Şahin, "En büyük makam milletimizin gönlünde olabilmektir" derken İslam ise, "Ona, bıraktığı esere layık olmaya çalışacağım" dedi. Şahin ve İslam birbirlerine sarılarak, gözyaşlarına boğuldu. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıklarda devir-teslim günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN