Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evren mezarda diz çöküp özür dilesin

Duruşmada avukatlardan "Kenan Evren tarihe faşist bir diktatör olarak geçti. Erdal Eren'in mezarına gitsin, diz çöküp özür dilesin" talebi geldi

Giriş Tarihi: 28.12.2013
12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya'nın Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 19. duruşması dün görüldü.

'ÖYLE BİR CEZA VERİN Kİ...'
Avukatlar esasa ilişkin son savunmalarını yaparken söz alan 12 Eylül Darbesi döneminde öldürülen Cemil Kırbayır'ın ailesinin avukatı Fikret Babaoğlu, sanıkların, insanlığa karşı suçtan yargılanmamasını eleştirerek, "Buraya, sanıkların cezalandırılması, ipte sallandırılması, cezaevinde çürümesi umuduyla gelmedik. Yüzleşilmesi, varsa suçların ortaya konulması için geldik. Evren, Erdal Eren'in mezarına gitsin, diz çöküp özür dilesin. Tarihe kötü, faşist bir diktatör olarak geçti, böylece tarihe iyi, vicdanlı bir ihtiyar olarak geçebilir" dedi. Avukat Hasan Ürel "Öyle bir karar verin ki, darbeciler mahkum olduğu gibi, bundan böyle kimse darbeyi aklına getirmesin. Darbecilerin cesaretini kırın. Bu kanlı süreçte hayatlarını kaybeden insanların ruhları muazzez olsun" derken, Avukat Aydın Erdoğan sanıkların işkencelerle ilgili de yargılanması için suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Dava, 21 Şubat 2014'e ertelendi.

İŞKENCE DAVASINDA 'TAKDİR' DOSYASI
Amasya'daki Et Balık Kurumu'nda işkence yaptıkları iddiasıyla o dönemde Yüzbaşı olan Atasoy Filoz ve Başçavu�� olan Burhan Yöntem hakkında işkenceden açılan dava dosyasında Bayrak Harekât Planıyla ilgili bir 'takdir' belgesi ortaya çıktı. Suluova Birlik Komutanlığı'na gönderilen 20 Ekim 1980 tarihli belgede 'P.Bçvş. Burhan Yöntem, 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren görev aldığınız Bayrak Harekât Planının uygulanmasında gösterdiğiniz fedakârlık, gayret ve başarılardan ötürü takdir ve teşekkür ederiz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evren mezarda diz çöküp özür dilesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN