Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tartışmalı tedbir!

7 işadamının mallarına tedbir koyduran savcı Akkaş'ın Adli Kolluk Yönetmeliği'ni hiçe sayarak tedbir talebinde bulunduğu, mahkemenin de bundan habersiz tedbir kararı verdiği öğrenildi

Giriş Tarihi: 28.12.2013

Adliye önünde bildiri dağıtarak gündeme gelen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın tıpkı 30 kişinin gözaltına alınması talimatı gibi 7 işadamının mal varlıklarına el koyma kararını da Adli Kolluk Yönetmeliği'ne aykırı olarak aldırdığı ortaya çıktı. Savcı Muammer Akkaş'ın Türkiye'nin sayılı işadamlarından olay 7 ismin mal varlıklarına el konulması için mahkemeye yaptığı başvuruyu da Başsavcı Turan Çolakkadı ve Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan'dan gizlediği belirlendi. 24 Aralık 2013 akşamı saatlerinde Turan Çolakkadı'ya soruşturmadan üstün körü bahsedip, "Bekle, hiçbir işlem yapma" talimatı alan Muammer Akkaş, 25 Aralık 2013 sabahı işadamlarının mal varlıklarına el konulması için nöbetçi mahkemeye başvurdu. Başvuruda işadamlarının suç işlediklerine dair kuvvetli deliller olduğu ve delil karartma ihtimalinden söz edildi. Başsavcının talimatından ve o gün yürülükte olan Adli Kolluk Yönetmeliği'nin çiğnendiğinden habersiz olarak işadamlarının mallarına tedbir koyma kararını yerinde bulan İstanbul 2. Özgürlük Hâkimi Süleyman Karaçöl, aynı gün tedbir kararı verdi. Hakim Karaçöl Başsavcı'nın, "Bekle" talimatından haberi olsa belki de bu kararı vermeyecekti.

İTİRAZ YOLU AÇIK
Soruşturma dosyası, Başsavcının talimatlarına aykırı olarak hareket eden Muammer Akkaş'ın elinden alınırken Turan Çolakkadı tarafından görevlendirilen biri Başsavcı Vekili 5 savcı incelemelerini sürdürüyor. Üst mahkeme olan İstanbul 3. Özgürlük Hakimi'nin itiraza bağlı olarak tedbir kararını gözden geçirme yetkisi bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tartışmalı tedbir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN