Tuncel'in cezasına oybirliğiyle onama

Giriş Tarihi: 29.12.2013
MHP Milletvekili Engin Alan'ın cezasının onanmasının ardından HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel'e PKK üyeliği gerekçesiyle verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce onaylandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan HDP Eşbaşkanı Tuncel, tutukluyken 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş ardından tahliye edilmişti. Ancak Tuncel'e verilen hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından oybirliğiyle onandı.

CEZAEVİNE DÖNEBİLİR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek geçtiğimiz günlerde Balyoz davası hükümlüsü MHP'li Alan'ın vekilliği konusunda uzmanlardan görüş almıştı. Ağırlıklı görüş ve Meclis uygulamaları Alan'ın vekilliğinin düşeceği yönünde oldu. Alan ve Tuncel hakkındaki kararlar Meclis'e ulaşıp Genel Kurul'da okunması halinde milletvekillikleri düşecek. Tuncel'in ise yeniden cezaevine girmesi de gündeme gelebilecek. Tuncel, 1 yıldan fazla ceza aldığı için bir daha milletvekili de olamayacak.

FORMÜL ARANIYOR

Tutuklu milletvekillerinin tahliyesi için formül arayışları ise sürüyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçen hafta çeşitli temaslarda bulunmuş, Anayasa'nın dokunulmazlığı düzenleyen 83. Maddesi'nde veya CMK'da değişikliğe gidilmesi üzerinde durulmuştu. AK Parti, CHP ve BDP'lilerin sorunun aşılması için 2 Ocak'ta bir araya gelmesi bekleniyor. MHP, bu toplantıya katılmayacağı mesajını vermişti.

'KARAR SİYASİ'
Kararı değerlendiren Tuncel "Hukuki bir karar değil. Bu saatten sonra yapacak bir şey yok. Biz hükümetten 'yargı bağımsızdır, bir şey diyemeyiz' açıklamasını bekliyoruz. Davanın 24 Aralık'ta gündeme alındığını öğrendik. Türkiye'de yargının nasıl işlediğini biliyorsunuz. Son dönemlerde de nasıl olduğunu biliyorsunuz. Dolayısıyla yargı bağımsızlığından bahsetmek mümkün değil. Siyasal karar verilmediğinden bahsetmek mümkün değil. Siyaseten karar verilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncel'in cezasına oybirliğiyle onama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN