Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İddialara tapulu yanıt

Giriş Tarihi: 31.12.2013
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, 17 Aralık operasyonunun ardından İBB ile ilgili iddialara dün Saraçhane'deki Başkanlık Sarayı'nda düzenlediği bir basın toplantısı ile yanıt verdi. Etiler Polis Okulu arazisinin İBB'ye ait olduğunu belirten Topbaş, "Birtakım iddialar bizi engelleyemez. Bir kuruş zayi edilmeden çalışıyoruz" dedi. Topbaş'ın özetle iddialara verdiği yanıtlar şöyle:
* İddia: Etiler Polis Okulu arazisi belediyeye devredildikten sonra ihalesiz olarak KİPTAŞ tarafından bir inşaat firmasına verildi. Değeri 1 milyar dolar olan arazi, 460 milyon dolara satılarak devlet zarara uğratıldı.
* Yanıt: İçişleri Bakanlığı'nın talebi üzerine aramızda yaptığımız bir protokol çerçevesinde, arazi değerlendirilmesinin Maliye Bakanlığı tarafından ortaya konduğu bir protokolle anlaşma yapıldı. Bu anlaşmayla emniyet teşkilatımızın başta lojman olmak üzere, bazı ihtiyaçlarını karşılama çalışması bizden istendi. Çatalca'daki Polis Koleji'nden, Yüksekova'daki lojmanlara kadar Türkiye'nin birçok yerinde ihtiyaçları gidermek adına protokol yaptık. Bu protokol çerçevesinde mülkiyeti belediyemize geçti. Birinci etap olmak üzere, KİPTAŞ'ın üretmiş olduğu Adalet Bakanlığı'nın da lojman ihtiyacını karşılamaya çalıştığımız kurum olarak orada mevcut konutlardan vermek üzere ön anlaşma yapıldı. Bu araziyle ilgili birileri bir takım konuşmalar yapmış olabilir ama bizim İBB olarak henüz bir tasarrufumuz yok. Yani nasıl bir ihaleye çıkacağımız veya KİPTAŞ üzerinden mi değerlendireceğimiz hakkında henüz bir tasarrufumuz yok. Biz zaten bunu açık ve şeffaf bir ihaleyle yapmak zorundayız. Bahsettiğim arazinin mülkiyeti bizde tapuları da burada. Ben size tapularını da gösteriyorum. Mülkiyeti belediyemize ait. Yani İstanbullular'ın. Biz bunu değerlendirirken kamu kaynaklarını nasıl hassasiyetle değerlendirdiğimiz gibi aynı şekilde kent menfaati için değerlendireceğiz. Her şey konuşulabilir ama sonuçta karar verici olarak belediyemiz ve belediye meclisimiz var. Bunun dışında bizim bireysel adım atmamız da mümkün değil.
* Soru: Polis Okulu arazisi için ne kadar fiyat biçildi?
* Yanıt: TOKİ bir bedelle talepte bulunmuş. Milli Emlak burada değerleme yapmış. Tarafsız kurumlar tarafından belirlenen bir değer üzerine 430 milyon lira gibi bir rakamla bir mutabakata varılmış ve buna göre bir protokol yapılmış. Bu çalışmalar devam ediyor. Buna mahsup olmak üzere KİPTAŞ'tan bazı konutların lojman olarak verilmesine ilişkin çalışmaların yapıldığı bir noktaya geldi ve bitme aşamasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İddialara tapulu yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN