Kabinede HSYK tepkisi

2013'ün son Bakanlar Kurulu toplantısında HSYK'nın yaptığı açıklama masaya yatırıldı. Toplantı sonrasında konuşan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "O açıklama yargıya doğrudan müdahale" dedi

Giriş Tarihi: 31.12.2013
Yılın son Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HSYK'nın Danıştay kararını beklemeden Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik konusunda açıklama yapmasını eleştirdi, "Bunu yargıya doğrudan bir müdahale olarak gördük" dedi. Arınç özetle şunları söyledi:
(HSYK açıklaması ve Danıştay kararı) Başında Adalet Bakanı'nın bulunduğu bir kurul böyle bir karar alamaz. Anayasa'nın 138. Maddesine göre, görülmekte olan bir dava hakkında hiçbir kurum kurul ve kişi yargıyı baskı altına alamaz. Bunu yargıya doğrudan bir müdahale olarak gördük.
Bakan henüz görevini başlamıştır. Usulüne göre HSYK'nın kendilerini ziyaret etmesi gerekir. HSYK'nın başkan, ya da yetki verdiği başkanvekilini toplantıya çağırması gerekir ve kararı açıklamak kurulun başkanına düşer. Basına sızdırılan bir bildiriyle karşı karşıya kaldık.
Danıştay'ın da HSYK'nın yönlendirme yapmasına direnmesi gerekirdi.
HSYK'nın kendi kanununu görmezden gelerek yaptığı çalışmanın bir karşılığı olması gerekir. Yürütmenin bütün eylemleri yargısal denetime tabii. Yasama da pek çok denetim altında. Peki yargıya geldiği zaman onu denetleyecek hangi güç var? Hiçbir şey yok.
HSYK mahkemelere talimat vermek suretiyle büyük bir hata yapmıştır. Bu hukuk dışılıkları dikkate alan hükümetimizin gerekeni yapacağından hiç kimsenin kuşkusu yoktur. Adalet bakanlığımız, yargısal ve yasal ne yapılacaksa bütün bunları en kısa zamanda yerine getirecektir.
(Ergenekon ve balyoz davalarıyla ilgili olarak yeniden yargılamaların yapılabileceği) Yeniden muhakeme edilmenin şartları vardır. Halen yargılaması devam eden mahkemeler için yeniden muhakemeden söz edilemez. Günlük olaylarla bağlantı kurularak, yeniden yargılama yapılsın demek sadece bir temenni ifade eder.
(İçişleri Bakanı Ala'nın "piyasadan dolar toplandı" açıklamaları) Yarından itibaren bütün bakan arkadaşlarımızın, mali alanlarda çalışan, ekonomiyi yönlendiren arkadaşlarımızın konuşmalarını hep beraber takip edelim.

3 ÇOCUK MÜJDESİ

4 çocuk sahibi asgari ücretlinin vergiden muaf tutulduğunu hatırlatan Arınç, 3 çocuklu asgari ücretli çalışanın da aynı uygulama kapsamına alınacağı müjdesi verdi.

BAKANLAR GEÇİDİ
2013'ÜN son Bakanlar Kurulu'na, 8 yeni bakan ve bir yeni başbakan yardımcısı katıldı. Toplantıda Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabinede HSYK tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN