Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Müslüman, Müslümanın düşmanı olamaz”

Dünya Caferileri Başkanı Hacı Şeyh Sabri Sayan, "Müslüman, Müslümanın düşmanı olamaz" dedi.

Giriş Tarihi: 31.12.2013 10:42
Avrasya Bir Vakfı Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen "İslam'da devlet, millet ve Caferilik İnancı" konulu konferansta konuştu. Konuşmasında Müslümanlar ve mezhepler arasındaki ihtilaflar, İslam'ın devlet ve millete yaklaşımı konularına değinen Hacı Şeyh Sabri Sayan, "İslam'ın temel anlamı, salimlik, selamet, birlik ve beraberliktir, samimiyet demektir" şeklinde konuştu.

"Kuran-ı Kerim'e baktığımızda yüce rabbimiz 'Fırkalara bölünmeyin, Allah'ın ipine sarılın' buyuruyor" diyen Sayan, "Hiç bir zaman Müslüman, Müslümanın düşmanı olamaz. Kardeşiz. Kardeş; sadece aynı ana-babadan olan demek değildir, imanı bir olan herkes kardeştir. Öyleyse biz Müslümanlar neden bir olmuyoruz? Çünkü kulaklarımızı etraftan gelen haberlere verdiğimizden dolayı, dolduruşa geldiğimizden. Mütevellit, aramızda bir kısım ihtilaflar yaratarak, Müslümanı Müslümana düşman gösteriyorlar" dedi.

Sayan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah, bu Türkiye vatanımızı yerin göğün afat ve belalarından muhafaza kılsın, içten ve dıştan düşmanlarımıza fırsat vermesin, bu memlekete huzur ve esenlik versin. Allah birdir, Resulullah Hz. Muhammed ve bütün mezheplerin kıblesi Kabe-i Muazzama'dır. Bütün mezheplere mensup olanlara dinlerini sorsanız, dinimiz İslam, hepimiz "elhamdülillah Müslümanız" diyoruz. Peki nedir bu dava, nedir bu ihtilaf? Herkes, babadan, anadan, etraftan, komşudan, ders aldığı hocasından duyup işittiklerini gerçek İslam olarak kabul etmekte ve diğerlerinin de İslam dışı olduğunu ileri sürmektedir. Bu düşünce Müslümanlar arasında bölünmeye sebep olmaktadır. Oya neden birbirimizi sevmeyelim, neden birlik beraberlik olmasın? Hepimiz aynı kıbleye dönerken, neden böyle oldu?"

Prof. Dr. Ferman Demirkol ise "Bir makale yazdım. Bu makalede dedim ki, eğer Türkiye'yi bölüp buradan bir devlet çıkarırlarsa, biz de başka ülkelerde başka devletler çıkarmalıyız! Mesela Yunanistan'da Batı Trakya'da... Almanya'da... ABD'nin yanı sıra PKK'nın en büyük destekçisi Almanya'dır. Almanya'da 13 federe devletçik var, 14. de Türk federe devleti olabilir! PKK'nın bir başka destekçisi İran. İran'da da hazır Türk devleti var, her an olur. Ama biz hiç bir ülkenin bölünüp parçalanmasını istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Asam Genel Müdürü Ömer Özkaya ise, din, son yıllarda, dünya kamuoyunun önüne birleştiren değil ayrıştıran bir unsur olarak sunulduğuna dikkat çekerek, "din, birleştirici bir unsur olarak dünya barışına nasıl hizmet edebilir. Bu konuda din adamlarına önemli roller düşmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Müslüman, Müslümanın düşmanı olamaz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN