Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'den Başbakan Erdoğan'a mektup

Başbakan Erdoğan, gazeteciler,yazarlar ve STK temsilcileri ile yaptığı toplantıda Gülen Cemaati'nden barış mektubu geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4.1.2014 16:17 Güncelleme Tarihi: 4.1.2014 16:24
Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'de gazeteci ve yazarlarla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Mehmet Barlas, Fethullah Gülen'den Başbakan Erdoğan'a barış mektubu geldiğini ancak o dönüşü olmayan noktanın geçildiğini söyledi.

Erdoğan, Mersin'de durdurulan ve içinde silah olduğu iddia edilen tırla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Tır olayı 7 Şubat'ın devamıdır. Her ikisi de paralel devletin işidir" dedi.

Toplantıya katılan gazetecilerin ağzından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı konularla alakalı yorumları şöyle;

SABAH GAZETESİ BAŞYAZARI MEHMET BARLAS

Başbakan paralel devletin darbe algı operasyonuna karşı meydanların dili operasyonunu koyuyor sahneye. Meydan meydan dolaşığ olayın ne olduğunu anlatıyor. Bu yaşananların seçim sonucuna etki etmediğini Ak Parti seçmeninin gücünü kaybetmediğini söylüyor.

Ayrıca haber değeri olan belli Fethullah Hoca'dan bir mektup gelmiş. Barış teklifi, ıslak imzalı...Öyle anladık.
Bu barış teklifinde bütün bu olanlar geride kalırsa, işin yumuşayacağı gibi bir takım vaatler yer alıyor ama diyor Başbakan o dönüşü olmayan nokta geçildi. Artık paralel devlet konusunda atılması gereken ne adım varsa atacağız. Geri dönüş yok diyor.

Halk Bankası konusunda ''BDDK'ya talimat verdik, incelettik, Halk Bankası tertemiz çıktı'' dedi.Anladığım kadarıyla İade-i muhakeme yolları araştırılıyor. Adalet Bakanı'na talimat verilmiş. Yanlışlık varsa nasıl düzeltilir diye..

FİKRET BİLA

Yeniden yargılama haktır dedi. Meclis'te düzenleme yapılabilir dedi. Kesinleşmiş davalar için bazı düzenlemeler yapılabileceğini söyledi. HSYK'nın yapısı yeniden düzenlenebilir. Buna da açık gözüküyor.

Sürekli 'Şantaj altında çalışamayız' dedi. Operasyonun durdurulması gibi beklentiler içinde olduğunu anladım. Islak imzalı mektup gelmiş. Gülen ya da üst düzey cemaat mektubundan gelmiş anlaşılan.

GÖREVDEN ALMALAR

Bu tür değişikliklerin paralel devlete mensup olduğunu düşündükleri bürokratlarla ilgili olacağını söyleyebiliriz. Görevden alınma ya da görev yerlerinin değiştirilmesi gibi.

GENELKURMAY'IN SUÇ DUYURUSU

Yeniden yargılamaya olumlu baktığını ifade etti. Hukuki yol varsa yeniden yargılamadan yana olduğunu söyleyebiliriz

ELİ CEBİNDE SAVCI

Paralel devlet içinde olduğunu düşündüğü savcıların böyle bir tutum sergilediğini söylüyor. Alaycı üslup kullandıklarını ifade etti.

GÖZALTI LİSTESİ

Gözaltı listesinde isimleri geçen işadamlarının uluslararası alanda büyük yatırımlar yapan kişiler olduğunu, onların itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

BDP'LİLERİN TAHLİYESİ

Yargı kararının sözkonusu olduğunu belirtti. Net bir ifade kullanmadı ama parlamenterlerin bırakılmasının hükümetleri döneminde yapılan AYM'ye bireysel başvuru kapsamında olduğunu anımsattı.

AKİF BEKİ

İfadeleri güçlüydü. Kendisini güçlü sözlerle ifade etti.Hükümete yapılan yargı darbesi olarak nitelendirdi. 4 saat boyunca bu konu etrafında konuşuldu. 17 Aralık komplosu dediği hadiselerin yansımaları konuşuldu.

Yazılı olarak iletilen bir teklifin olduğunu söyledi. Dershaneler konusunda talepler olduğunu ama bu konularda pazarlığa açık olmadığını söyledi.

CAN PAKER

Başbakan çok kararlı. Bunu Türkiye'nin geleceğiyle ilgili bir darbe olarak lanse ediyor. Açılım sürecine etki etmeyeceğini söyledi Beşir Atalay. Başbakan da 'Kürt meselesi demek yanlıştır. Kürt vatandaşımın sorunu olabilir. Avrupa'daki bildiğim devletler bunu körüklüyor'' dedi. AB ile ilişkilerde gevşeme olmayacağını söyledi. Cemaatle ilgili olarak kimseyle pazarlığa girmeyiz dedi.

DOĞU ERGİL

Başbakan, Kendisinin şahıs olarak, hükümet olarak sapasağlam durduğunu, uluslararası düzeyde Türkiye'nin fazla fire vermediğini söyledi.Başbakan yolsuzluğun bir araç olarak kullanıldığına ve hükümetinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına inanıyor.

ALİ BULAÇ

Camiaya karşı operasyon düzenlenecekse bunun binlerce insanı mağdur edebileceği söylendi. Başbakan da ''Bu konuda dikkatliyiz. Öyle bir şeye mahal vermeyiz. Ama devletin içinde yapılanma varsa onları tasfiye etme konusunda kararlı olduğunu söyledi.İadei muhakeme olabileceğini söyledi. Bu konuda Adalet Bakanlığı'nın çalışması olduğunu belirtti


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'den Başbakan Erdoğan'a mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN