3 milletvekiline 'elden' tahliye

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali var" dediği ikisi BDP'li üç vekilin tahliyesi için, kâtip evrak taşıdı, savcı evde mütalaa yazdı, üye hâkimler evde kararı imzaladı

Giriş Tarihi: 5.1.2014
Anayasa Mahkemesi'nin, KCK'dan tutuklu bulunan BDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş hakkındaki, "Tutukluluklarının makul süreyi aştığı" ve "Seçilme haklarının ihlali" kararı üzerine avukatları Pazartesi'yi beklemeden dün Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusu yaptı. Tatil olması nedeniyle mahkeme kâtibi Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nahit Eren ile birlikte dilekçeyi Cumhuriyet savcısının evine götürdü. Savcı da evde tahliye mütalaası yazdı. Kâtibin mütalaayı verdiği mahkeme başkanı üyeleri telefonla arayıp görüş sordu. Tahliye yönünde görüş bildiren iki üye hâkim karara UYAP üzerinden dijital imza attı. Mahkeme başkanının da imzaladığı tahliye kararı Yıldız'ın bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi ile Aktaş ve Sarıyıldız'ın bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne hemen fakslandı. İşlemleri önceden tamamlanan Yıldız'ı cezaevi çıkışında BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve partililer karşıladı. Daha sonra Sarıyıldız ve Aktaş tahliye edildi. Tahliye edilen milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ile Kemal Aktaş, BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda bir araya geldi.

SALI GÜNÜ YEMİN EDECEKLER

4 yıldır tutuklu bulunan Irmak, Sarıyıldız ve Aktaş, önceki gün tahliye olan BDP'li milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım ile birlikte Salı günü TBMM'de yemin edip, BDP grup toplantısına katılacak. Bu arada KCK'dan tutuklu bulunan Diyarbakır Kayapınar eski Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Batman eski Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın avukatlarıda Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Seçildikten sonra hakkındaki hüküm nedeniyle milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle de Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 milletvekiline 'elden' tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN