Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İlla milletvekili olmak şart değil'

Başbakan'a, Japonya gezisinde "2023 liderlik hedefi" soruldu. 3 dönem kriterini hatırlatan Erdoğan, "Siyaset sadece parlamentoda yapılmıyor" dedi

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'a Japonya'da 2023 için siyasi politik liderlik düşüncesi soruldu. "Çok zor soru" yanıtını veren Erdoğan 3 dönem kriterini hatırlattı. Erdoğan, "Üçüncü dönemde bizim milletvekilliğindeki sürecimiz, bu karara göre bitiyor. Ancak siyaset sadece parlamentoda yapılmıyor. Bu sizden sonra gelen politikacılara da siyasetçilere de ön açmaktır. 'Ölene kadar ben burada kalacağım' mantığı doğru bir mantık değildir" dedi. Japonya seyahatinin ilk gününde ülkenin en büyük ekonomi gazetesi Nikkei'nin paneline katılan Erdoğan, terörle ilgili de önemli açıklamlarda bulundu. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
TERÖR DIŞARIDAN GELDİ: Uzun yıllar terör sorunuyla meşgul olan Türkiye çok sayıda insanını ve önemli miktarda kaynağını kaybetti. Terörün dini yoktur, milleti yoktur. İnsanlığın vicdanında ve adalet duygusunda ne büyük yaralar açtığını acı tecrübelerle öğrendik. Ülkemizin maruz kaldığı terör sorunu içeriden ziyade dışarıdan ülkemize yöneldi. Yani uluslararası bir boyuta sahip, şu anda da böyle.
BATI ÇANAK TUTTU: Terör örgütü komşu bir ülkede, Irak'ta oradaki güvensizlik ve istikrarsızlık ortamından istifade etti. Ne yazık ki Batılı dostlar da buna çanak tuttular. Birçok başka ülkeden de destek buldu, müsamaha gördü.
TERÖR BİRİNCİ MESELE: Biz, sadece Türkiye'de değil bölgemizdeki ülkelerde de terörün yıkıcı etkisini gördük. Terörün bir ülkeyi bir halkı nasıl tükettiğini bizzat oralarda müşahede ettik. Terör şu anda dünyamızın en önemli ve en acil çözüm bekleyen sorunlarından bir tanesidir.
SURİYE'DE DEVLET TERÖRÜ: Artık dünyada devlet terörünün de hakim olduğunu çok açık görüyoruz ki bunun bir tanesi şu anda yanı başımızda Suriye'de devlet terörü esmektedir. 130 bin insanın konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü Suriye'ye dünyanın bu kadar duyarsız kalmasını anlamak mümkün değildir. Kimyasal silahlarla öldürülen bin 500 kişinin hesabını yapan dünya, ne yazık ki 130 bin insanın konvansiyonel silahlarla öldürülmesini göz ardı etmektedir.
BM DESTEK VERMEDİ: Şu anda ülkemde 700 bin Suriyeli vardır. Birleşmiş Milletler'in dahi gerekli desteği vermediğini açıkça ifade ediyorum. Fakat biz hâlâ Suriyeli dostlarımıza, kardeşlerimize kapımızı açık tutuyoruz.
TERÖRÜN İSTİSNASI YOKTUR: 'Benim teröristim iyidir, senin teröristin kötüdür' şeklinde bir anlayışı biz asla kabul etmeyiz. Terörü küresel bir tehdit haline getiren de işte böyle bir aymazlıktır. Terörün başına bir dinin, bir mezhebin, bir etnik kökenin isminin getirilmesi teröre farklı boyut kazandırmaz. Özellikle inançların terör kavramıyla yan yana gelmesi su ile ateşin kucaklaşması kadar imkânsızdır. Terör bir insanlık suçudur. Bunun hiçbir şekilde istisnası yoktur. İslami terör diye, Hıristiyan terör diye, Budist terör diye, Musevi terör diye bir şey olmaz. Zira bütün bu dinler insan hayatını kutsal görüyor.
HER TÜRLÜSÜ İLE MÜCADELE EDERİZ: Biz Türkiye olarak terörün acısını yıllarca yaşamış, teröre çok ağır bedeller ödemiş bir ülke olarak başındaki sıfata bakmadan, hiç aldırmadan terörü bir insanlık suçu olarak görürüz ve terörle mücadelede samimi kararlı bir tavır sergileriz.
AB'DE DERTLİYİZ: AB üyesi ülkeler, bizi anlayamadıkları için çok dertliyiz. AB, Türkiye'ye karşı ikircikli tavır içinde. Türkiye'yi 50 yıldır oyalıyorlar. 28 AB ülkesi içinde Türkiye'nin standartlarını yakalayamamış ülkeler var. Nerdeyse yarısı. Buna rağmen Türkiye alınmamakta. Biz, niye alınmadığımızın farkındayız, biliyoruz ama bunu dillendirmek istemiyoruz. Şunu söylüyoruz; 'almayacaksanız açıklayın'. Fakat onlar bizim böyle bir kararı vermemizi bekliyorlar.
KÜRESEL GÜÇ HIRSIMIZ YOK: Türkiye'nin bölgesel veya küresel güç olma gibi bir hedefi yok. Türkiye sadece üzerine düşen görevi yapmak suretiyle gerek bölgede gerekse uluslararası camiada bir yere oturtuluyor.
BEŞAR'SIZ SURİYE: Cenevre 1'de yapılan çalışmalarda belirli hatalar oldu. Cenevre 2'de bu hataların olmamasını temenni ediyoruz. İnşallah Suriye'de Beşar'sız bir dönemin başlaması için bir adım atılır.
MİLLİ İRADE DEMEYEN 'DEMOKRATIM' DEMESİN: Çünkü oradaki halk artık kendi iradesine saygı duyacak bir yönetim istiyor. Eğer demokrasi diyorsak, eğer demokrasiyi egemen kılmak için bir mücadele vereceksek, atılması gereken adım halkın milli iradesine saygı duymaktır. Halkın milli iradesine değil de dünyadaki egemen güçlerin tayin ettiği istikamette bir karar almaya evet diyeceksek o zaman kimse kalkıp da lütfen, 'ben de demokratım' demesin. Ya totalitersin ya otokratiksin, böyle bir yerde konumlanmışsın ve gizli demokratsın, böyle bir şey olmaz.
2023 İÇİN HEDEFİ : (2023 için siyasi liderlik öngörüsü) Çok zor bir soru. Partimizin üç dönem kriteri var. Tabii bu benim üçüncü dönemim milletvekilliğinde, birçok arkadaşımın durumu da bu. Dolayısıyla üçüncü dönemde bizim milletvekilliğindeki sürecimiz, bu karara göre bitiyor. Siyaset sadece parlamentoda yapılmaz. İlla milletvekili olmak şart değil. Tecrübenizi bütün ülkenin değişik yerlerinde ama konferanslar vermek suretiyle, ama onların değişik çalışmalarında danışman olarak sürdürürsünüz. Hatta çeşitli vakıf çalışmaları, düşünce kuruluşlarının içinde yer alırsınız. Bu sizden sonra gelen politikacılara da siyasetçilere de ön açmaktır. Onların da yolunu açmaktır. Yani 'ölene kadar ben burada kalacağım' mantığı doğru bir mantık değildir, düzgün bir mantık değildir.

TÜRKLER'İ KURTARANLARIN TORUNLARIYLA BULUŞTU...
Başbakan Erdoğan, Japonya'nın başkenti Tokyo'da konakladığı İmperial Otel'de, 1890'da Japonya açıklarında batan Ertuğrul Firkateyni'ndeki Türk denizcilerinden bir kısmının kurtulmasını sağlayan Japonların torunlarıyla bir araya geldi. Firkateynin battığı Kushimato'da yeni bir şehitlik için görüşmelerde bulunduklarını, bu anıtın yazıtını da Başbakan Abe'nin kendi el yazısıyla yazdığını belirten Muraoka, "Biz Japonlar olarak Türklerin geçmişten bu yana gösterdikleri dostluklarını şükranla karşılıyoruz" dedi. Erdoğan, 124 yıl önce yaşanan üzücü kazada Türk denizcilerin yardımına koşan halkın gösterdiği davranışı unutmanın mümkün olmadığını, 2015 yılında Ertuğrul Firkateyni'nin uğradığı kazanın 125'inci yıl dönümünü anacaklarını ve bunun için çok anlamlı hazırlıklar yapmak istediklerini, yapılacak anma programlarının Türk-Japon dostluğunu daha da güçlendirmesini diledi. Toplantıya Tokyo Camisi'nin arazisini hibe eden Muhit de katılırken, Başbakan Erdoğan'a konuşmasının ardından Kushimoto Belediye Başkanı tarafından kentin sembolik altın anahtarı takdim edildi.

JAPON TÜRK DOSTLUĞU ÜNİVERSİTE İLE TAÇLANACAK
Sinop Nükleer Santrali çerçevesinde anlaşmaya varılan Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için imzalar atıldı. Başbakan Erdoğan'ın Japonya ziyaretinde Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı baş başa ve heyetlerarası görüşmelerden sonra iki başbakanın basın toplantısı öncesi İstanbul Asya yakasında yapılacak üniversitenin imzaları atıldı.

TÜRK EKONOMİSİNİ ANLATTI
Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, Başbakan Erdoğan ve mevkidaşı Şinzo Abe, tören kıtasını selamladı. Erdoğan daha sonra Keidanren Derneği'nde, Türk Japon İşadamları Forumu'na katıldı. Burada da konuşma yapan Erdoğan, Türk ekonomisinin başarısını ve hedeflerini Japonya'nın büyük şirketlerinin CEO'larına anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İlla milletvekili olmak şart değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN