AK Parti'den HSYK'ya sert tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, yargı mensuplarının siyasilerden daha çok açıklama yaptığı savunarak, "Yani Yargı mensupları kararlarıyla konuşacaklarına basına konuşmayı tercih etmeye başladı" dedi.

Giriş Tarihi: 10.1.2014 15:49 Güncelleme Tarihi: 10.1.2014 15:50
Kapusuz, HSYK'nın açıklamasına Twitter hesabından tepki gösterdi. "Son günlerde yargı mensupları biz siyasilerden daha çok basın açıklaması yapar oldu" diyen Kapusuz, yargı mensuplarının kararlarıyla konuşacaklarına basına konuşmayı tercih etmeye başladığını söyledi.

Kapusuz, HSYK başkanvekilinin de bir bildiri yayınladığına dikkat çeken Kapusuz, şunları kaydetti:

"HSYK son süreçte yayınladığı bu bildirilerle tarafsızlığını yitirmeye başlamış ve siyasallaşmıştır. Siyasi tartışmalara müdahil olmak HSYK'nın işi değildir. HSYK üyeleri Anayasanın ve yasaların çizdiği çerçevede görevlerini icra etmelidir. Bazı Yargı mensupları ve HSYK üyeleri siyasete çok meraklı iseler istifa edip herhangi bir siyasi partide siyaset yapabilirler. Ama o cübbeler üzerlerindeyken siyaset yapamazlar. Yargıyı siyasallaştıramazlar. Siyaset, siyasetçiler tarafından yapılır. Hukukçular hukuk üzerinden siyaset yapmamalıdırlar. Komisyonda daha yeni görüşülmeye başlanmış bir tasarıyla ilgili Muhalefetten bile önce açıklama yapmak, bazı HSYK üyelerinin işi değildir. Artık net bir şekilde görülmektedir ki ortada siyasallaşmış ve tarafsızlığını yitirmeye başlamış bir HSYK var. Ama nedense HSYK'daki bu yapıyı ve yargıdaki genel sıkıntıları görmezden gelen bir muhalefet anlayışıyla karşı karşıyayız.

YARGININ BU YAPIDAN KURTARILMASI GEREKMEKTEDİR

Daha düne kadar "yargı reformu yapılmalı' diyenler şimdi kendi siyasi çıkarları için yargıdaki yangını görmezden gelmeye başladılar. Eski vesayet kurumlarından miras olarak kalan, yargıdaki bu "Bildiri Yayınlama Hastalığı' muhalefetin işine gelmekte ve destek görmektedir. Muhalefet bir yandan "hükümet yargıya müdahale etmesin' derken diğer yandan yargının bildiri yayınlayarak siyasallaşmasını desteklemektedir. Neticede mahkemeler adalet değil de bildiri dağıtmaya başlarsa yargı tarafsızlığını yitirir, hukuk işlemez. Yargının bu yapıdan kurtarılması gerekmektedir. Bunun için iktidarı-muhalefeti herkes üzerine düşeni yapmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den HSYK'ya sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN