Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dönemsel krizlere takılmayacağız'

Malezya İslam Üniversitesi'nde konuşan Başbakan Erdoğan: Eğitim sistemimizde artık gençlere yönelik anlamsız kısıtlamalar yok... Gevşemeyin, mahzun olmayın, inanıyorsanız muhakkak üstünsünüz

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri doktora için düzenlenen törende konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Umutsuz olmayacağız. Dönemsel sorunlara, dönemsel krizlere takılmayacağız" dedi. "Dönüşen Asya -Pasifik Bölgesi ve Türkiye" konulu konferansta konuşan Erdoğan şunları söyledi:

YASAKLAR VARKEN BURAYA GELDİLER:
Bir dönem özellikle Türkiye'de üniversite öğrencileri üzerinde ciddi baskı, yasaklama ve kısıtlamalar varken Malezya ve üniversiteleri çok sayıda öğrencilerimiz için özgürce eğitim görecekleri yer oldu. Şu anda hamdolsun üniversitelerimizde, eğitim sistemimizde böyle anlamsız yasaklar ve kısıtlamalar yok.

İNANIYORSANIZ ÜSTÜNSÜNÜZ: Yaşananlarda ibret alınması gereken bir hikmet vardır. Gevşemeyin, mahzun olmayın, inanıyorsanız muhakkak üstünsünüz. Üzerindeki baskıya, haksızlığa karşı sabredip buna karşı mücadele eden bir insan için zafer mukadder haline geliyor.

ŞER'DE HAYIR VARMIŞ: Türkiye'nin gençleri 80'lerde, 90'larda hatta 2000'li yıllarda inançlarından dolayı kendilerine yönelen zulme karşı sabrettiler, direndiler ve nihayetinde zaferi elde ettiler. Bir dönem gençlerimize çok ağır zulümler edildiği için üzülüyorduk ama sonuçta yurt dışında çok iyi üniversitelerde okumuş, uluslararası vizyon sahibi, birkaç dil bilen, dünyayı çok iyi tanıyan gençlerimiz oldu.

ÖZGÜRLÜK YOKSA BİLİM OLMAZ: Bilimin özünde, ruhunda özgürlük vardır. Özgürlüğün olmadığı yerde bilim olmaz, hür düşünce doğmaz.

UMUTSUZ OLMAYACAĞIZ: Geçmişteki ihtişamlı ilim şehirlerinin yeniden inşa edilebileceğine gönülden iman ediyoruz. Dayanışmayla, işbirliğiyle inşallah bu ihtişama yeniden kavuşacak, aydınlık yarınları birlikte inşa edeceğiz. Umutsuz olmayacağız. Dönemsel sorunlara, dönemsel krizlere takılmayacağız. Sabredecek, ilimle aydınlanmış ihtişamlı günlere erişecek ve inşallah o zamanda hamdedecek, şükredeceğiz.

KARALAMAYA DA SESSİZ KALMIYORUZ: Kimi grupların kendilerine Müslüman sıfatını takıp, çocuklara masum kadınlara dahi kast etmeleri asla kabul edilemez. Türkiye olarak, terörün her türlüsüne karşı çıkıyoruz. Kendilerine İslami örgüt adını takanlar İslam dinine karşı ne kadar saygısızlık içindeyse, birkaç marjinal eyleminden yola çıkarak tüm Müslümanları töhmet altında bırakanlar da en az o kadar İslam dinine karşı saygısızlık içinde.

GAZZE'DEKİ ZULME SESSİZ KALMADIK: Filistin'de her daim barışı, adaleti, mazlumu savunduk. 10 yıl önce Türkiye'nin bu noktada uzanan eli 45 milyon dolarken hamdolsun bugün 2.5-3 milyar dolara ulaştı.

2 LİDER CUMA NAMAZINDA
Başbakan Erdoğan, Malezya Başbakanı Razak ile Putra Camisi'nde cuma namazı kıldı. Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi öğrencileri Erdoğan'ı "We are Erdoğan" (Hepimiz Erdoğanız) yazılı dövizler ve"Üzülme, Eğilme, Bu Ümmet Seninle" sloganlarıyla karşıladı. Erdoğan'a, Fatih'in İstanbul'a girişini gösteren tablo önünde çekilen fotoğrafı da hediye edildi .

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dönemsel krizlere takılmayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN