Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e-mail' bildirisine HSYK'dan jet yanıt

HSYK Başkanvekili Hamsici, e-mail'le "Yasa teklifi Anayasa'ya aykırı" dedi. 14 dakika sonra HSYK'nın adresinden atılan başka bir mailde, "Açıklama kurumu bağlamaz" denildi

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Adli Kolluk yönetmeliğine ilişkin açıklaması eleştirilere konu olan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Benden habersiz açıklama yapmayın" talimatını verdiği Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HYSK) ikinci "açıklama" geldi. HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, "değerledirmeleri"ni önce Meclis Adalet Komisyonu üyelerinin maillerine gönderdi. 75 sayfalık "değerlendirmeleri"ni tüm yargı teşkilatındaki hâkim ve savcılara e-mail yoluyla ileten Hamsici, ardından da aynı metni basınla e-mail yoluyla paylaştı. Hamsici, değerlendirmesinde "Yapılmak istenen kanun değişikliği ile Kurul'un fiilen Adalet Bakanı'na bağlı ve bağımlı bir yapı haline getirilmesi söz konusudur" dedi. Hamsici teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi'nde iptal edilse bile bir anlam taşımayacağını ifade etti. Hamsici "değerlendirmeleri"ni HSYK Basın Bürosu'nun elektronik posta adresi üzerinden basınla paylaştı. Hamsici, altında kendi isminin bulunduğu bu açıklamada, TBMM Adalet Komisyonu Başkan ve üyelerine gönderdiği raporu basın mensuplarının takdirlerine sunduğunu belirtti. Hamsici'nin bu değerlendirmelerinin kamuoyuna "HSYK üyelerinin açıklaması" şeklinde yansıması üzerine Kurul'un aynı elektronik posta adresinden, 14 dakika sonra gazetecilere bu kez ikinci bir e-mail gönderildi. İmzasız bu e-mailde, "HSYK Başkanvekili Sayın Ahmet Hamsici Bey'in 6087 Sayılı HSYK Kanunu değişikliğine ilişkin kişisel görüşlerini içeren rapor sizlere gönderilmiştir. Bu değerlendirme HSYK adına kurumsal bir açıklama değildir" ifadeleri yer aldı.

Atalay: Korsan bildiri
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay konuk olduğu bir televizyon programında HSYK başkanvekili Hamsici'nin açıklamasını değerlendirdi. Atalay "Bu Kurul'un Başkanvekilinin, bakandan habersiz, hiç irtibat olmadan böyle uzunca bir şey yayınlaması, Kurul üzerinde şu günlerdeki tartışmayı, endişeleri, şüpheleri artıran bir belgedir. Yani bu biraz yine korsan bir şeydir. Bir hiledir. Şimdi bunlar doğrusu yargı ile endişeleri sadece artırır" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, kanun teklifiyle ilgili, "Anayasaya aykırılık sorunu görmüyorum" şeklinde konuştu.

Gruplar ne diyor?
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın: Asıl yargı bağımsızlığını zedeleyen, anayasayı ihlal eden HSYK'dan gelen bu tür açıklamalardır. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: HSYK düzenlemesini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: HSYK ile ilgili yasada HSYK'nın görüşü bile alınmamıştır. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Hükümetin kurumları kendisine bağlaması da kurumların Meclis'e yön verir gibi açıklama yapması da doğru değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'e-mail' bildirisine HSYK'dan jet yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN