Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da aynı anda 214 açılış

Başbakan Erdoğan, iktidar olarak aşkla, şevkle, heyecanla hizmete devam ederken, birilerinin sürekli ayaklarına çelme takma, yollarına diken döşeme peşinde koştuğunu belirterek, "Bizim, milletle olan irtibatımızı, milletle olan gönül bağımızı, milletimizle tesis ettiğimizi güveni, itimadı hazmedemeyenler var. Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini, refaha, huzura, kardeşliğe kavuşmasını kabullenemeyenler var" dedi.

Giriş Tarihi: 14.1.2014 17:52
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesince Arena Spor Salonu'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplam 317 milyar lira değerindeki 214 eserin hayırlı olmasını diledi.

Temel atma törenlerine katılmadığını, sadece açılış törenlerine gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Çünkü geçmişte temel attılar ama attıkları yerde kaldı. Biz temel attık, tarih verdik ondan sonra da açılışlarını yaptık" dedi.

Erdoğan, bugün Ankara'da 16 köprülü kavşak ve köprü, 11 üst geçit, yeşil alan düzenlemeleri, Sincan Hanımlar Lokali, Kazan Aile Yaşam Merkezi, Elmadağ Kültür Merkezi ve Hacı Bayramı Veli Camisi çevre düzenlemesinin devamı niteliğindeki katlı otoparkın açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Millete hizmet etmenin, yatırımlar gerçekleştirmenin bir heyecan, aşk meselesi olduğunu, sevdası, aşkı, heyecanı olmayanların bunları yapamayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarı döneminde yapılanların ortada olduğunu, milletin bunları yaşayarak gördüğünü söyledi.

Ankara'da 2 metro hattının test sürüşleri dahil bitmiş olduğunu ve yakın zamanda resmi açılışlarının yapılacağını belirten Erdoğan, metroların da açılmasıyla Ankara'nın toplu taşımada çok farklı bir süreci yaşamaya başlayacağına işaret etti.

Başbakan Erdoğan, "11 yıldır bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, tüm ekibimizle Türkiye'nin efendisi olmadık, Türkiye'nin hizmetkarı olduk. 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz, gündüz gece' dedik, gündüz demedik, gece demedik yürüdük. Aşkla, şevkle, heyecanla yürüdük bu yolda. Durmadık, bundan sonra da yürümeye devam edeceğiz. Çünkü bizim bu ülkede ideallerimiz var, hizmet aşkımız var, bizim bu ülkede muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimiz var" diye konuştu.

Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini istemeyenlerin, kabullenmeyenlerin olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu güzel ülkemizin büyümesini, güçlenmesini istemeyenlere, kabullenmeyenlere rağmen büyüyoruz, onlara rağmen güçleniyoruz. 15 - 20 yıl önce nasıl bir Ankara vardı, 15 - 20 yıldır yeniden inşa edilen Ankara var. O zamanki Ankara'yı düşünün, bu süredeki Ankara'yı düşünün. Allah aşkına katlı köprülü kavşak nedir bilir miydi, Ankara? Bilmezdi. Metroyla bu dönemde tanıştı, daha önce sadece hafif raylı sistem vardı ama metro şimdi girdi Ankara'nın kültürüne."

Salondakilerin "kıskananlar çatlasın" ve "dik dur eğilme, bu millet seninle" tezahüratları üzerine Erdoğan, "Yine de çatlamasın be, onlar da anlayacak, bilecekler, beraber bizimle yürüyecekler. Dik duracağız, diklenmeyeceğiz. Yolumuza öyle devam edeceğiz" diye konuştu.

İş yapanla, laf üreten arasındaki farkı milletin iyi bildiğini, 11 yıldır Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar tamamını kalkındırmanın, geliştirmenin mücadelesini verdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz aşkla, şevkle, heyecanla bu yolda ilerlerken maalesef birileri de sürekli ayağımıza çelme takmanın, yolumuza diken döşemenin peşinde koşuyor. Bizim milletle olan irtibatımızı, milletle olan gönül bağımızı, milletimizle tesis ettiğimiz güveni, itimadı hazmedemeyenler var. Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini, refaha, huzura, kardeşliğe kavuşmasını kabullenemeyenler var. Türkiye ekonomisinin gücünü, sağlamlığını, direncini içine sindiremeyen, yıllardır yüksek faiz oranlarından elde ettiği rantı devam ettirmek isteyen, bunun için de Türkiye'ye tuzaklar hazırlayanlar var.

Bu ülkede benim çiftçi kardeşimi yüzde 59 faizle sömürenler oldu, esnaf kardeşimi yüzde 46 faizle sömürenler oldu. Şimdi çiftçi, memur, işçi uyanıyor, bu işin farkında olduğu için de AK Parti iktidarına sahip çıkıyor. Yüzde 59 faizle çiftçi kardeşim sömürülürken şimdi ortalaması yüzde 5 faiz. Yüzde 46 faizle sömürülürken ortalamasını veriyorum yüzde 5'e düşürüldü. Aradaki fark benim çiftçimi bitiriyor, eritiyordu, neyi var nesi yok elinden gidiyordu. Bunları kim halletti? Bu iktidar halletti. Artık hamdolsun Anadolu'nun neresine giderseniz gidin, bakıyorsunuz ki bütün köylerimizde sayamayacağımız kadar traktör var. Buralara kolay gelmedik, durup dururken gelmedik. Hamdolsun artık modern Türkiye her geçen gün farklı bir şekilde yükseliyor."

"17 Aralık operasyonu Türkiye'de milli olan ne varsa ona kasteden bir operasyondur"

Başbakan Erdoğan, Türk milletinin tarihi boyunca büyük imtihanlardan geçtiğini, Allah'ın izni, milletin ve yeryüzündeki dost ve kardeşlerinin duasıyla bugüne kadar engelleri geçtiğini, imtihanlardan alın akıyla çıktığını söyledi.

"Geçmişte bu ülkede millete kastedenler cevaplarını en ağır şekilde aldılar, bu ülkeye, bu bayrağa kem gözle bakanlar cevaplarını aldılar" diyen Erdoğan, son günlerde de değişik vasıtalarla Türkiye'nin, milletin istikbaline kastedenlerin 30 Mart yerel seçimlerinde en güzel cevabı alacaklarını kaydetti.

Erdoğan, 17 Aralık'ta İstanbul merkezli başlatılan operasyonda hükümete yönelik çok ağır bir saldırının uygulamaya konulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Görüntüye yolsuzluk iftiralarını koydular, yolsuzluk iftirasıyla asıl niyetlerini gizlemek istediler. Yolsuzluk iftirasıyla Türkiye üzerinde oynamak istedikleri oyunu, millet kurdukları, milli iradeye kurdukları tuzağı gizlemek istediler. 17 Aralık operasyonu Türkiye'de milli olan ne varsa ona kasteden bir operasyondur. Milli iradeyi hedef adılar, milli bankamız Halkbankı hedef aldılar, milli çıkarlarımızı hedef aldılar. O Halkbank ki biz geldiğimizde değeri 1 milyar doların çok altındaydı ama şimdi ederi 25 milyar dolar. Bunu hazmedemediler, bunu kıskandılar, görev zararıyla bize devredilen bu bankaları, Ziraat Bankasını, Halkbankı, Vakıfbankı hamdolsun bu dönemde hepsi karlı bankalar haline gelirken, dünyada da farklı bir şekilde ederi arttı.

Küresel ölçekte önemli olan, tamamen milli olan büyük yatırımlarımızı hedef aldılar. 3. havalimanını, 3. köprüyü hedef aldılar, Marmaray'ı kıskandılar, yeni yapılan denizin altındaki tüp geçitleri hedef aldılar, Ankara-İstanbul arasındaki, Eskişehir- İstanbul Hızlı Treni'ni hedef aldılar, İstanbul-İzmir arasındaki otoyolu hedef aldılar, bunların yapılmasını istemediler. Çünkü bunlar Türkiye'ye farklı bir şekilde çıtayı yükselterek hedef yakalatıyordu. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni, çözüm sürecini hedef aldılar. Bu ülkenin Milli İstihbarat Teşkilatını hedef aldılar."

"Yargı millete rağmen karar vermez"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yargı millete rağmen karar vermez, yargı millet adına karar verir, yargı millet için karar verir. Millete rağmen vermez, veremez. Yargı milletin seçtiği hükümete, siyasete, Meclis'e, milli iradeye istikamet çizemez, dayatma yapamaz" dedi.

Erdoğan, Arena Spor Salonu'nda, Ankara Büyükşehir Belediyesinin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Suriye'de Bayır Bucak Türkmenlerine insani yardım malzemesi götüren, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının eşlik ettiği tırı Hatay'da yasalara aykırı şekilde durdurduklarını söyledi.

"Milli İstihbarat Teşkilatı kime çalışır? Ülkeye çalışır, vatana çalışır, millete çalışır" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bir savcı Adana'dan kalkıyor, geliyor, bu tırı durdurmak için bu insani yardımı engellemek için yasaları çiğneyerek operasyon yapıyor. Buradan soruyorum? MİT bu ülkenin çıkarları için çalışan bir kurumken, sen kim için çalışıyorsun? MİT'in yasasında, 26. madde çok açık ortada, çalışma şekli belirlenmiştir. MİT'i yasa dışı şekilde engelliyorsun. Reyhanlı katliamında ey savcı sen neredeydin? 7 gün sen oraya gitmedin, neredeydin sen? İşte ben şimdi buradan suç duyurusu yapıyorum aynı zamanda, HSYK'ya suç duyurusu yapıyorum, bir inceleyin bakın, 7 gün Reyhanlı'ya bu savcı niye gitmedi. MİT'ten neden rahatsız oluyorsunuz? Türkmenlere giden yardımdan neden rahatsızlık duyuyorsunuz? Çünkü bunlar Türkiye için değil başkaları için, başkalarının menfaati için çalışıyor, başkalarına taşeronluk yapıyorlar. Bunlar başkalarının menfaatini, örgütlerinin menfaatini, Türkiye'nin ve milletin üzerinde tutuyorlar."

Türkiye'nin bu operasyonları aşacağını ve 2023 hedeflerine doğru kararlılıkla ilerleyeceğini belirten Erdoğan, "Şunu herkes bilsin ki Türkiye'de artık milli irade hakim olacak, millet ne derse o olacak. Dikkatinizi çekiyorum, medya ne derse değil, sermaye ne derse değil, çeteler, örgütler ne derse değil, millet ne derse o olacak, siz ne derseniz o olacak. Hedef bu" diye konuştu.

Milli iradenin egemen olacağını dile getiren Erdoğan, şimdi onun mücadelesini veren bir iktidarın işbaşında bulunduğunu vurguladı.

Yargının millete rağmen karar veremeyeceğine işaret eden Erdoğan, "Yargı millet adına karar verir, millet için karar verir, millete rağmen vermez, veremez. Yargı, milletin seçtiği hükümete, siyasete, Meclis'e, milli iradeye istikamet çizemez, dayatma yapamaz, müdahale edemez. Yargının içerisinde hukuka saygın olan yargı mensuplarını tenzih ederim ama ne yazık ki örgüt bağlantılı çalışanları da tarih affetmeyecektir, yetkili kurum ve kurullar affetmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Bir örgütün sınırsız hırslarına teslim ediyorsanız, yargı tarafsızlığı olmaz"

Yargının bağımsızlığına saygı duyduklarını vurgulayan Erdoğan, bunu tesis etmek, muhafaza etmek için çok reformlar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

"Ancak yargının bağımsızlığından daha önemli olan yargının tarafsızlığıdır, bunu bilmemiz lazım" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yargı tarafsız olsun diye bağımsızdır. Eğer siz 'Yargı bağımsız olsun' diyor ama yargıyı alıp bir örgütün sınırsız hırslarına teslim ediyorsanız, orada yargı tarafsızlığı olmaz. Biz bunu kabul etmeyiz. Yargının yasama ve yürütme erkine müdahale etmesine izin vermeyiz. Buna ne biz razı oluruz ne milletimiz razı olur. Bu her şeyden önce bu milletin iradesini hiçe saymaktır. Sorumluluk üstlenmeden yetki kullanmanın adı diktatörlüktür. Biz her zaman millete hesap vermeye hazırız, yürütmeyiz. Yasama millete hesap vermek zorunda. Yargının hesap vereceği bir yer var mı? Yok. Dolayısıyla burada 'Nasıl olsa ben hesap vermiyorum veya vermeyeceğim' diye kalkıp böyle bir adımın atılmasının, geleceği olmaz. Onun için burada millete hesap vermenin yolu da açılmalıdır."

Bugüne kadar 5 seçim, 2 halk oylamasında yaptıkları her işi, attıkları her adımı milletin denetimine tabi tuttuklarını anlatan Erdoğan, 30 Mart'ta yine milletin huzuruna çıkacaklarını, millete hesap vereceklerini, milletin huzurunda kendilerini imtihandan geçireceklerini söyledi.

Yanlış yapıyorlarsa ihtarını, doğru yapıyorlarsa teyidini sandıktan alacaklarını ifade eden Erdoğan, "Siyasetin böyle güzel bir tarafı var" dedi.

"Biz sadece herkesin kendi işini yapmasını, bunu da en iyi şekilde yapmasını istiyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Eğitim almak için hastaneye, tedavi olmak için okula gitmiyorsunuz değil mi? Siyaset yapmak isteyen siyasi parti kurar, siyasi partiye üye olur. Bunları birbirine karıştırdığınızda hem diğerinin işini yapmasına mani olursunuz hem de siz kendi işinizi yapamazsınız. 'Davul sizin boynunuzda kalsın ama tokmak bizim elimizde olsun' diyorsanız, hiç kusura bakmayın, bu sorumluluktan kaçmaktır. Türkiye inşallah bu badireyi de anlatacak, bu çete yapılanmasının da üstesinden gelecek ve yoluna devam edecektir, çünkü yapacağımız çok iş var. Milletimiz o şaşmaz irfanıyla daha önceki çeteleri, illegal yapıları nasıl yola getirdiyse, bunları da aynı şekilde yola getirecektir. Unutmayın, Allah'ın hesabı tüm hesapların üzerindedir. Biz sadece O'na güveniyor ve yolumuza devam ediyoruz. Milletim müsterih olsun, hiç tereddüt etmeyin, emanetiniz emin ellerde. Sizin hayır dualarınızla bu badireyi de aşacak, Türkiye'yi, Ankara'yı inşallah 2023 hedefleriyle kucaklaştıracağız."

Başbakan Erdoğan, açılışını yaptıkları eser ve hizmetlerin hay��rlı olmasını dileyerek, bunların şehre kazandırılmasında emeği geçenleri kutladı.

Notlar:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törende toplam 214 eserin resmi açılışı yapıldı.

Yapımı tamamlanan eserlerin görüntülü tanıtımının gerçekleştirildiği törende, Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından video konferans sistemiyle canlı bağlanarak, bazı eserlerle ilgili bilgi aldı.

Erdoğan, daha sonra 214 eserin Ankara ve Ankaralılara hayırlı olması dileğinde bulundu. Erdoğan, "Daha nice 214 eserlerde bir arada olmak üzere ya Allah bismillah" diyerek, kendisine eşlik eden bazı bakan ve milletvekilleriyle toplu açılış kurdelesini kesti.

Törene, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da aynı anda 214 açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN