Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ses kayıtlarına kriminal inceleme

Ankara Başsavcılığı, Paris cinayetlerinin baş şüphelisine ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarındaki kişilerin kimlik tespitini istedi

Paris'te PKK üyesi 3 kadının infaz edilmesine ilişkin Ankara'da yürütülen soruşturmada Başsavcılık, internete düşen ses kayıtları için kriminal inceleme istedi. Olaydan hemen sonra Fransız Adalet Bakanlığı'ndan istenen cinayet dosyası için ise hala bir cevap gönderilmedi. Paris'te PKK'lı 3 kadına suikasttan tutuklanan Ömer Güney'e ait olduğu iddia edilen ses kaydının internete düşmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Emniyet'e ses kaydı için kriminal inceleme yapılması talimatını veren Başsavcılık, Güney'le telefonda görüşen iki kişinin de kimliğinin tespit edilmesini istedi. Başsavcılığın talimatıyla emniyet, internetteki kişinin Güney olup olmadığını araştırarak kimlik ve konum tespiti yapacak. Görüşmeyi yapan kişiler mercek altına alınacak.

DOSYALAR GELMEDİ

Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde, PKK kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez 9 Ocak 2013'te silahla vurularak öldürülmüş. Olayın baş şüphelisi olarak Ömer Güney, Fransa'da tutuklanmıştı. Tarafların Türk vatandaşı olması nedeniyle Ankara Başsavcılığı ise ayrı bir soruşturma başlatarak, dosyayı Fransız makamlarından istedi. Fransa Adalet Bakanlığı cinayetlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen dosyayı hala göndermedi. MİT ve Emniyet cinayetle ilgili çalışmalarını soruşturmayı yürüten savcı Sadık Bayındır'a gönderdi. Alınan bilgiye göre, MİT'in gönderdiği "bilgi notu"nda, infazın baş şüphelisi Ömer Güney'in Ağustos- Ekim-Aralık 2012 tarihlerinde olmak üzere üç kez Türkiye'ye geldiği bildirildi. Benzer yanıtı Emniyet de savcılık ile paylaştı. Yanıtı tatmin edici bulmayan savcılık, yeniden yazı göndererek olayın bütün yönleriyle ilgili bilgi istedi. Savcılık bugüne kadar Güney'in Türkiye'de kimlerle irtibata geçtiği yönünde herhangi bir bilgiye ulaşamazken Ankara Esenboğa Havalimanı'ndaki görüntüleri soruşturma dosyasına girdi.

MİT: HEDEF ÇÖZÜM SÜRECİ
MİT, Paris'te üç PKK'lının öldürülmesiyle ilgisinin bulunmadığını, bu iddialarla çözüm sürecinde aktif rol alan teşkilatın yıpratılmasının amaçlandığını bildirdi. Son günlerde bazı ses kayıtları ve belgeler aracılığıyla teşkilatın Paris'teki cinayetlerle ilişkilendirilmeye çalışıldığı belirtilen MİT açıklamasında, "Söz konusu yayınların, çözüm sürecinde aktif rol üstlenen teşkilatımızı yıpratmaya ve bu süreçte görev alan personeli deşifre ederek görevlerini yapamaz hale getirmeye yönelik bir operasyon olduğu değerlendirilmektedir. Cinayetlerle teşkilatımızın kesinlikle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte söz konusu iddialar ile ilgili iç bünyemizde gerekli idari soruşturma başlatılmıştır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ses kayıtlarına kriminal inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN