Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dilim varmıyor ama bu bir darbe girişimi'

Giriş Tarihi: 17.1.2014

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Türkiye ne zaman bir adım atsa, ekonomik yönde başarılar elde etse, dilim varmıyor ama darbe girişimleri yaşıyoruz. Demokrasiye saldırı varsa çaresi daha fazla demokrasidir

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "6'ncı Büyükelçiler Konferansı"nda yaptığı konuşmada büyükelçilere, "Türkiye'nin ihtiyacı ne ise bunun tamamının sorumluluğu tamamı dışarıda sizin, içerde valilerindir" diyerek koordinasyon vurgusu yaptı. Konuşmasında 17 Aralık sürecini hatırlatan Ala, "Türkiye ne zaman bir adım atsa, ekonomik yönden başarılar elde etse, dilim varmıyor ama darbe girişimleri yaşıyoruz. Sizlere bu süreçlerde çok önemli görev düşüyor. Türkiye'nin ortaya koyduğu politik anlayışı iradeyi oradaki makamlara taşıyan kişilersiniz. Sizi ilgilendirmeyen hiçbir konu olamaz. Size ulaşan hiçbir konuda bu benim işim değil diyemezsiniz" dedi. Türkiye'nin dünyadaki gelişmelere paralel olarak sorunlarını dünya standartlarında çözme arzusunu ortaya koyduğunu aktaran Ala, "Sizlerden beklediğimiz husus birinci derecede nasıl bir Türkiye inşa etmek istediğimizi yurtdışında bizi dikkatle izleyen kesimlere olduğu gibi anlatmaktır. Dezenformasyona fırsat vermeden hedeflerimizi objektif şekilde anlatmaktır" dedi.

'ÇÖZÜME SALDIRI OLABİLİR'
Türkiye'nin son yıllarda çok bedeller ödetmiş bir sorunu çözmeye çalıştığını vurgulayan Ala, "Elbette dışarıdaki konumunu güçlendireceği çok açık şekilde ortada. Buna yönelik saldırıların yapılabileceği ortada. Türkiye ne zaman bir adım atsa tarihten biliyoruz ki bunu engellemeye çalışanlar olacaktır" dedi. Ala'nın basına kapalı bölümde ise büyükelçilerle, kurumlar arası koordinasyonun önemini aktardığı öğrenildi. "Devletin hedefleri ile bürokrasinin kodları arasında mesafe var" diyen Ala, "Bürokratik taassup hedeflere zarar veriyor" ifadesini kullandı. Çok tartışmalı olan Gösteri ve Yürüyüşler Kanunu'nun esasen göstericileri koruma amaçlı olduğunu söyleyen Ala'nın, kanunun yanlış uygulandığını anlattığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dilim varmıyor ama bu bir darbe girişimi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN