Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akil İnsanlar Heyeti'nden 'çözüm süreci' açıklaması

Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan 12 isim, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ile bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 18.1.2014 21:03
Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde saat 15.00'te başlayan toplantıya Akil İnsanlar Heyeti üyelerinden Zübeyde Teker, Doğu Ergil, Avni Özgürel, Beril Dedeoğlu ve Ali Bayramoğlu'nun da aralarında bulunduğu 12 isim katıldı. Akil İnsanlar Heyeti'nin 12 üyesi, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ile çözüm süreci ve 17 Aralık operasyonu gibi iki önemli konuyu masaya yatırdı.

Yaklaşık 3.5 saat süren toplantının ardından heyet Dolmabahçe'den ayrıldı. Toplantıya katılan isimler arasında yer alan Can Peker, toplantıda yapılan görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Paker, "Şimdi öncelikle şunu ifade edeyim; bu bir akil insanların toplantısı değildi. Tabi ki bir kısmı akil insanlardan oluşuyor fakat sivil hareketlerin içerisinden olanlarda var. Bu son günlerdeki gelişen siyasi olaylar içinde barış süreci nereye gidiyor telaşında olan insanların telaşını gidermek üzere hükümetin yetkili bakanıyla bir görüşme istedik ve kabul etti dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ İLE İLGİLİ ÇOK GÜÇLÜ BİR İRADENİN DEVAM ETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Paker, "Biz burada görüş ve önerilerimizi aktardık. Ama bu büyüyerek genişleyebilir. Bundan sonra da süreçle ilgili ne olacağının takipçisi olmak istiyoruz. Bir defa çözüm süreci ile ilgili çok güçlü bir iradenin devam ettiğini görüyoruz. İmralı ile görüşmelerin çok yoğun bir şekilde devam ettiğini anladık. Ve hükümet bu soruna köklü bir çözüm getirmek istiyor ve seçim yatırımı olarak kesinlikle görmüyor. Toplumsal sahiplik bu olaya çok yoğun sahiplendiğini görüyoruz, yapılan araştırmalarda bunu gösteriyor. Hükümet bunun istenilen hızda olmadığını kabul ediyor ama bununla ilgili iradede gerileme olmadığını söylüyor. Ve yeni adımlar üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade ettiler" diye konuştu.

"HÜKÜMETTEN OLUMLU BİR HAVA ALDIK"

Toplantıya katılan isimlerden Doğu Ergil ise, "Biz en önce sivil toplumun hiç olmasa bir sesi olarak hükümetin ülkenin çok ihtiyaç duyduğu demokratikleşme hamlesinde nerede durduğunu anlamak için ve buna nasıl bir katkıda bulunacağımızı görüşmek için geldik buraya. Can beyin dediği gibi irade yerinde fakat bu iradenin içeriği ve şekli belki belirsizlikler taşıyor. Bu konuda güvenceler aldık. Bir sürü paket üzerinde ciddi bir şekilde çalışıldığı söylendi bize. Ve eleştirilerimiz vardı onları ileri sürdük. Mesela bunların başında gelen hükümete karşı antidemokratik bir girişim, bir eylem varsa bunu savuşturmak için antidemokratik tavırlar benimsenmemeli ki Kürt sorunun da geriye olan demokratikleşmenin kapısı açılsın ve o kapıdan bütün toplum ileriye doğru yürüsün diye. Ve bu konuda ki tavsiyelerimizin arasında bütün partiler bir araya gelmiyorlarsa bile hiç olmasa BDP ile işbirliği yapılabileceğini ve meselenin İmralı ile işin sıkışmaması, toplumunda buna müdahil olması konusunda hem tavsiyelerde bulunduk hem görüşler aldık ve bu konuda da hükümetten olumlu bir hava aldık" dedi.

Akil İnsanlar Heyeti üyeleri burada yapılan toplantının ardından Dolmabahçe'den ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akil İnsanlar Heyeti'nden 'çözüm süreci' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN