Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK’nın bütün dairelerine çeki düzen geliyor

Giriş Tarihi: 18.1.2014 10:08 Güncelleme Tarihi: 18.1.2014 10:10

Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen HSYK teklifinde Bakan yetkilerinden kısmı geri adım atılırken, teklifin yürürlüğe girdiği an ve uygulanmasına bazı eklemeler yapıldı. Teklif Meclis’te önümüzdeki hafta ele alınacak.

TBMM Adalet Komisyonu'nda olaylı başlayan 7 gün 55 saat süren görüşmelerle kabul edilen HSYK teklifi, komisyonda değişikliklere uğradı. Bakan yetkilerinden kısmı geri adım atılırken, teklifin yürürlüğe girdiği an uygulanması ve HSYK'nin Kasım'da yapılacak ilk seçimlerinde uygulanması yönünde de eklemeler yapıldı. Teklif Meclis'te önümüzdeki hafta ele alınarak yasalaşacak.


BAZI ÖNERİLER GERİ ÇEKİLDİ


Kamuoyunda en çok tartışılan maddelerden biri olan Bakan'a yönetkelik çıkarma yetkisi teklif maddeleri arasından çıkarıldı. Adalet Bakan'ına tetkik hakimlerini hakim ve savcı olarak atama yetkisi veren düzenlemeden de vazgeçildi. Değişiklik önergeleriyle, kurulda bundan sonra yapılacak ilk seçimde getirilen yeni kuralların uygulanması garanti altına alındı. Dairelerin yasa çıktıktan sonra ellerindeki işleri yeni görev dağılımına uygun olarak 7 gün içinde ilgili dairelere devretmesi düzenlemesi de önerge ile yasaya eklendi.


BAKAN EL ATACAK


Komisyonda kabul edilen yasa, Bakan'a HSYK başkanı olarak bir dizi yeni yetki getirirken yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte HSYK'da üyelerin dairelerdeki görevleri sona erecek. Yeni görev dağılımını bakan yapacak. İdari personel dahil, tetkik hakimleri ve müfettişlerin görevlerine de son verilecek. Teftiş Kurulu'nda da soruşturma ve kovuşturma yetkileri bakana aktarılacak. Son anda teklife eklenen önerge ile, kanunun getirdiği kurallar kanun yürürlüğe girdikten sonraki ilk seçimde uygulanacak.AKADEMİ BAŞKANINI BAKAN ÖNERECEK


Türkiye Adalet Akademisi'nin Başkanı ile Başkan yardımcıları, Akademi Yönetim Kurulu'nca değil artık Adalet Bakanı tarafından belirlenecek adaylar arasından seçilecek veya atanacak. Adalet Akademisi'nde görevlendirmeler de 'Başkan'ın talebi üzerine Bakan tarafından' gerçekleşecek. Geçici madde yasalaşarak yürürlüğe girdiğinde, Türkiye Adalet Akademisi'nde tüm personelin görevleri sona erecek. 10 gün içerisinde Adalet Bakanı, Türkiye Adalet Akademisi'nin üst yönetimini; 15 gün içerisinde ise Akademi için Başkan adayını Bakanlar Kurulu'na sunacak. Başkan ise Bakanlar Kurulu'nca atanacak. Bakan, HSYK Teftiş Kurulu Başkanı'nı başkan yardımcılarını ve genel sekreter yardımcılarını atayacak.


DAİRELERİN YAPILARI DEĞİŞECEK


-Birinci Daire'nin 7 olan üye sayısı 5'e düşecek. İkinci Daire'nin mevcutta 7 olan üye sayısı 5'e düşecek. Üçüncü Daire'nin mevcutta 7 olan üye sayısı 11'e çıkacak.

-Asıl veya tamamlayıcı üyelere Adalet Bakanı karar verecek.

-Daire başkanları, o daire üyelerinden Adalet Bakanı'nın teklif edeceği 2 üye arasından HSYK Genel Kurulu'nca seçilecek.

-İkinci Daire görevleri Üçüncü Daire'ye; Üçüncü Daire görevleri ise İkinci Daire'ye geçecek.

-Teftiş Kurulu Başkanı ve yardımcılarını Bakan atayacak.

-Müfettişleri 2 daire önerecek.

-HSYK üyelikleri için yapılacak seçimlerde ancak bir aday için oy kullanılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK’nın bütün dairelerine çeki düzen geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN