Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad vurup boşaltıyor El Kaide yerleşiyor

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de Esad'ın havadan bombaladığı bölgelere El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarının yerleştiğini açıkladı. "Uluslararası toplum ve ilgili ülkeler sınavla karşı karşıyalar. Artık Suriye muhalefetine destek verilmesi terörle mücadelenin zaruri bir unsuru olmuştur. Aksi takdirde hiçbir argüman samimiyet karinesinden geçemez" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 6. Büyükelçiler Konferansı'nın ikinci ayağına katılmak üzere Adana ve Mersin'e geldi. El Kaide ile Esad'ın işbirliği içinde olduğunu belirten Davutoğlu, iç tartışmaları da kastederek "Suriye muhalefeti hem Esad hem terörist IŞİD ile savaşıyor. Aslında bu son derece manidardır" dedi. Davutoğlu gün içinde yaptığı konuşmalarda şu mesajları verdi:
* ESAD BOMBALIYOR IŞİD YERLEŞİYOR: Dikkat ederseniz Suriye muhalefetini terörle itham edenler şu anda bir ikilem içinde. Çünkü, kuzeyde Suriye rejimi Halep'te Rakka'da muhalefet mevkilerini havadan bombalıyor, bombalama sonrasında ise IŞİD unsurları gelerek mevzileri alıyor. Burada bir işbirliği ile karşı karşıyayız.
* BAHANELERİ KALMADI: Bugüne kadar Suriye rejimine karşı tavır alamayanlar terörü bahane ediyorlardı. Suriye rejimi terörle işbirliği yapıyor, Suriye muhalefeti ise hem rejimle hem de IŞİD ile savaşıyor. Bu tablo Cenevre-2 öncesinde iyi okunmalı.
* GÜVENLİK TEHDİDİ: Maalesef kuzeyde gelişmeler, Türkiye açısından güvenlik tehditi oluşturacak hususlar ihtiva ediyor. Bu nedenle yakından takip ediyoruz. Suriye sorunu 'öyle ya da böyle' çözülecek.
* ALGI OPERASYONU: Türkiye ile ilgili algı operasyonu yapmaya çalışanlar, aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu küresel vizyondan rahatsız olanlardır.
* DEĞER MİYDİ? Suriyeli Türkmenler'e yardım giderken oraya giten TIR'a operasyon yapmaya değer miydi? Allah boğazlardan haram geçireceğine bu baş vücuttan ayrılsın daha iyi. Başımız dik, her türlü hesaba açığız. Telaşa, paniğe gerek yok.
* SURİYE MUHALEFETİ: Davutoğlu, önceki gece ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve dün de Suudi Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları ile telefonda Suriye muhalefetinin Cenevre konferansına katılımını ele aldıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad vurup boşaltıyor El Kaide yerleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN