Sınır Kapıları kapatıldı

Türkiye'den Suriye'ye açılan tüm sınır kapılarının, çatışmalar nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 21.1.2014 11:12 Güncelleme Tarihi: 21.1.2014 15:31
Kilis Valisi Süleyman Tapsız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azez'de iki grup arasındaki çatışmaların şiddetlendiğini belirtti. Bölgedeki çatışmaların halen devam ettiğini vurgulayan Tapsız, "Güvenlik gerekçesiyle sınır kapısının kapatılması yönünde karar aldık" dedi.

Suriye'den gelenlerin kabul edildiğini aktaran Tapsız, sınırdaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydetti.

Bu arada Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi taşıyan araçlar, Öncüpınar Sınır Kapısı yakınında yaklaşık 10 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

Ülkelerine geçmek isteyen Suriyeliler ise kapı önünde bekledikleri görüldü.

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI'NDAN ARAÇ GEÇİŞİNE İZİN VERİLMİYOR

Babel Hava Sınır Kapısı yakınlarında dünkü patlamaların ardından Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan araç geçişi durduruldu.

Suriye tarafındaki Babel Hava Sınır Kapısı yakınlarındaki patlamalardan sonra güvenlik gerekçesiyle ticari ve yardım amaçlı tırlarla sivil araçların geçişine izin verilmemesi nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yoğunluk arttı. Ülkelerine yaya gitmek isteyen Suriyelilerin geçişine ise izin veriliyor.

Ara bölgeye geçmek için Türkiye tarafında bekleyen yardım malzemesi ve ticari yük taşıyan tırların oluşturduğu kuyruk 15 kilometreye yaklaştı.

Tır sürücülerinden Salih Kurtboğan (28), AA muhabirine, sınır kapısında beklediğini ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çektiklerini söyledi.

Daha önce günlük 100-125 aracın ara bölgeye yük boşaltmak için giriş yapabildiğini ifade eden Kurtboğan, daha ne kadar bekleyeceklerini bilmediğini belirtti.

Mehmet Ertem de (38) bekleme sırasında zaman zaman hırsızlık olayı yaşandığını öne sürerek, araç lastiklerinin çalındığını iddia etti. Ertem, bu yüzden araçlarının başından ayrılamadıklarını kaydetti.

Babel Hava Sınır Kapısına yakın bölgede 5 dakika arayla 2 araçta patlama meydana gelmiş, yaralananlardan 5'i Türkiye'ye getirilmişti.

Öte yandan Kilis'in Öncüpınar, Şanlıurfa'nın Akçakale Sınır Kapısı, Gaziantep'in Karkamış Sınır Kapısı'nın, çatışmalar nedeniyle kapalı durumda olduğu bildirildi. Mardin'in Nusaybin Sınır Kapısı ile Hatay'ın Yayladağı Sınır Kapısı'nın da uzun süreden beri kapalı olduğu bildirildi.

910 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırında; Cizre Sınır Kapısı, Girmeli Sınır Kapısı, Şenyurt Sınır Kapısı, Ceylanpınar Sınır Kapısı, Akçakale Sınır Kapısı, Mürşitpınar Sınır Kapısı, Karkamış Sınır Kapısı, Çobanbey Sınır Kapısı, Öncüpınar Sınır Kapısı, İslahiye Sınır Kapısı, Cilvegözü Sınır Kapısı, Karbeyaz (Yiğitoğlu) Sınır Kapısı ve Yayladağı Sınır Kapısı kapalı bulunuyor.

SINIRA ASKERİ SEVKİYAT

Suriye sınırındaki Karkamış ilçesine askeri araç sevkiyatı yapıldı.

Gaziantep'teki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığında tırlara yüklenen tank ve askeri araçlar, güvenlik önlemi altında Karkamış ilçesine getirildi. İlçe merkezinden geçen araçların Soylu 1. Hudut Bölük Komutanlığına bağlı karakol çevresine konuşlandırılacağı öğrenildi.

Bu arada sınır bölgesindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır Kapıları kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN