Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Suriye'de işlenen suçlar cezasız kalmamalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin sistematik işkence yaptığını söyledi. Suriye'de yaşananlar uluslararası kamuoyu açısından utanç verici" diyen Davutoğlu, "Nürnberg'ten bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti" dedi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'e de tokat gibi bir cevap verdi.

Giriş Tarihi: 22.1.2014 14:37 Güncelleme Tarihi: 22.1.2014 15:03
Suriye'deki 3 yıllık savaşı sona erdirmek için İsviçre'de düzenlenen İkinci Cenevre Konferansı'nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'yi temsil etti.

Konferansın açılışında konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin sistematik işkence yaptığını belirterek, "Nürnberg'ten bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin İkinci Cenevre Konferansı'nda beklentilerini 6 maddede açıkladı.

1- Cenevre anlaşması sonrası Suriye'de siyasi bir değişim olmalı. Geçici bir hükümet kurulmalı. Geçici hükümet hem muhalefetin hem de Suriyelilerin ortak rızasıyla oluşturulmalı.
2- Suriye rejimi meşruiyetini kaybetmiştir
3- Suriye'de daha fazla hayatın kaybolmasına izin verilmemeli.
4- Suriye'nin topraksal bütünlüğü korunmalı
5- Suriye demokrasiye geçmeli ve hukuk üstün olmalı
6- Suriye halkının acıları biran önce dindirilmeli.

'KİMİN TERÖRİST OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Ahmet Davutoğlu, kendisinden önce konuşan Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim'in iddialarına da cevap verdi, Muallim'in "Türkiye terörist ihraç ediyor" iddiasına kamplardaki mülteci çocukları hatırlatarak cevap verdi.

"Bu kız çocuklar bizim Türkiye'de ağırladığımız 700 binden fazla teröristten bazıları. Türkiye'de doğan 80 bin 500 çocuk teröristten bazıları" diyen Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Suriye'de kimin terörist olduğunu biliyoruz. Rejimin yüksek temsilcileri bu yalanlarla insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar, ancak tarih onları çok kötü cezalandıracaktır"

Suriye lideri Beşşar Esed ve yardımcılarının meşruiyetlerini yitirmiş kişiler olarak iktidarda kalmamaları gerektiğini belirten Davutoğlu, "Suriye, Suriyelilere aittir ve Türkiye bu süreçte Suriye halkının yanında olacak" dedi.

Davutoğlu ayrıca, Suriye'de varil bombaları ve diğer yöntemlerle insanların öldürüldüğünü belirterek, işlenen suçların cezasız kalmaması gerektiğini söyledi.

"Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalıdır" diyen Davutoğlu, "Suriye'nin geleceğinde insan haklarına saygılı, evrensel hukuka bağlı bir yönetim olmalıdır" ifadesini kullandı.

'BU SUÇU İŞLEYENLER HESAP VERMELİ'

"Bizler korkunç 11 bin fotoğraf gördük. Nürnberg'den bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti. Bu katliam insanlığa karşı bir suçtur. Bu suçu işleyenler hesap vermeliler. Srebrenitsa katliamını işleyenler nasıl adalet önüne çıktıysa bunlar da adalet önüne çıkacaktır. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu konferans Suriyelilerin acılarını dindirmek için çok büyük bir fırsat."

'TÜRKİYE SURİYE HALKININ YANINDA OLACAK'

Suriye'nin Suriyelilere ait olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'yi daha parlak bir gelecek bekliyor. Türkiye bu süreçte Suriye halkının yanında olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Suriye'de işlenen suçlar cezasız kalmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN