'Haklılığımız açıkça ortaya çıktı'

Başbakan Yardımcısı Arınç, insanlık suçuna dikkat çekerek, "Hükümetimizin Suriye politikasındaki haklılığı ortaya çıktı. Yapanları Allah'ın Kahhar ismiyle lanetliyorum" dedi

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Suriye'deki vahşetle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Fotoğraflara bakamadım. Suriye'de bir savaş suçu işlendiği açıkça ortaya çıktı" dedi. Parti merkezinde konuşan Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:
HAKLILIK: Suriye'de 3 yıldan bu yana işlenen cinayetleri bütün vahşetiyle acımasızlığıyla ortaya koyan çok önemli belgeler. Türkiye'de hükümetimizin Suriye konusundaki politikalarının ne kadar haklı ne kadar insani olduğu da bir kez daha ortaya çıktı. Çünkü Esad rejiminin bu acımasız soykırımının ülkeyi ne büyük karanlığa sürüklediğini hepimiz bir kez daha görmüş olduk. Özellikle dünya ajanslarının da kabullenerek verdiği bu fotoğraflar sayesinde Suriye'de bir insanlık suçu işlendiği, bir savaş suçu işlendiği, bu suçun failinin de Suriye'de yönetimin de bulunan kişi ve gruplar olduğu açık bir şekilde ortaya çıktı.
MAHKEME: Şimdi işlenen cinayetlerle büyük vahşeti dünya gerçek gözlerle görüyor. Bu yönetim bir saniye bile iş başında kalmamalı ve bu vahşeti işleyenler biran evvel Savaş Suçları Mahkemesi'nde veya insan haklarının söz konusu edildiği yerlerde yargılanmalıdır.
LANET: Ölenlere rahmet diliyorum. Bu vahşeti yapanları bu cinayetlere ortak olanları, emir verenleri, cinayetleri işleyenleri de Allah'ın Kahhar ismiyle lanetliyorum.

ÇOK VAHİM BİR TABLO
Faruk Çelik (Çalışma Bakanı): O görüntüleri görmeye yüreklerin dayanması mümkün değil. Çok vahim bir tablo var. Bence bu konu bir ihtilaf konusu olmaktan çıktı. Bir zulüm var, bir zalim var. İnsan onuru, haysiyeti, insan yaşamı ayaklar altında.

İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YER
Ayhan Sefer Üstün (tbmm İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı): Suriye'de Bosna'daki gibi bir dramın ortaya çıkacağını 3 yıl önce söylemiştik. Suriye'de ortaya çıkan görüntülerin Nazi Almanya'sından farkı yok. Bu da soykırım. İnsanlığın bittiği noktadayız. Paralel yapılanma ile TIR'lara yapılan baskında devleti içeriden baltalayan durum ile karşı karşıyayız.

ONLARIN İÇ İŞİDİR
Erdoğan Toprak (chp Genel Başkan Yardımcısı): Evet, Suriye'de insan hakları sorunu vardır. Suriye ile Esad rejimini benimsemiyoruz. Ama onların iç işlerine müdahale etme hakkımızın olmaması lazım. O ülkede insan hakları sorunu varsa; Birleşmiş Milletler'e taşıyıp, oraya yaptırım uygulamalıyız. İşkence bir insanlık suçudur. Nerede olursa olsun, hoşgörüyle karşılamamız mümkün değildir.

ARTIK 'DUR' DENMELİ
Oktay Öztürk (mhp Genel Başkan Yardımcısı): Belgeler karşısında insanlıktan utanmamak mümkün değil. Modern dünyanın böyle bir vahşeti nasıl kabullendiğini merak ediyoruz. Eğer bu ve bunun gibi vahşetlere dünya 'dur' demez ise Suriye'deki vatandaşların başına gelenin yarın başka yerde başka vatandaşların başına gelmeyeceğinin garantisi yoktur. İnsanlık adına utanç verici tablo.

IRAK'TA DA AYNIYDI
Selahattin Demirtaş (bdp Genel Başkanı): Bu görüntüler ortaya çıkmadan da herkes Baas rejiminin gerek Suriye'de gerek Irak'ta halklara neler yaşattığını çok iyi biliyordu. 40 yıllık iktidarları döneminde hiçbir zaman halka nefes aldırmayan, katliamcı, işkenceci politikalarını yakından, iyi biliyoruz. Kim olursa olsun halkın tamamı Suriye'nin gerçek sahipleridir ve kendini yönetimde temsil ettirme hakları vardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Haklılığımız açıkça ortaya çıktı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN