SABAH'tan TSK'ya yanıt

Giriş Tarihi: 23.1.2014

TSK, Celepoğlu ile ilgili yaptığı suç duyurusunda, SABAH'ın haberinin belgesiz olduğunu belirtti. Oysa yayımlanan haber savcı Fikret Seçen imzalı soruşturma fezlekesine dayanıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Adana'da TIR'ları durduran Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile ilgili haberler üzerine savcılığa yapılan şikâyette bir dizi çarpıtmaya yer verildi. Dilekçede belgesiz haber yapıldığı iddia edildi. Oysaki SABAH'ın haberi savcılığın Celepoğlu'na verdiği takipsizlik kararını içeriyor. HSYK tarafından Gebze'ye düz savcı olarak atanan Fikret Seçen imzalı kararda, Celepoğlu'na dinlemeden haberdar olmadığı iddiasıyla dava açılmasına gerek görülmediği belirtiliyor. Diğer taraftan Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'yu dinlediği iddiasıyla cezalandırılan eski Van İl Jandarma Komutanı Albay Vecihi Halil İyigün'ün mahkûmiyet kararının gerekçesinde ise dinlemenin "İyigün'den habersiz yapılmış olması mümkün değil" deniliyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın şikâyetinde, bu konuya değinmemesi dikkat çekiyor.

BELGE SIZDI


Bu arada TSK'nın Celepoğlu ile ilgili suç duyurusu paralel yapıya yakın yayın organlarına sızdırıldı. Samanyoluhaber.com TSK'nın suç duyurusunu dün saat 19.31'de yayına verdi ve bir süre sonra da savcılığa gönderilen belgenin orijinalini yayımladı. Saat 19.35'te ise aktifhaber.com sitesi haberi yayına koydu. Belgede Genelkurmay Adli Müşaviri'nin imzasının bulunmaması dikkat çekti.

İYİGÜN YARGITAY'A BAŞVURDU

Vecihi Halil İyigün'ün avukatları 7 Ocak'ta Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde temyiz aşamasında olan dosyaya ilişkin dilekçe verdi. Celepoğlu dosyası ile İyigün dosyasının fotokopi gibi aynı olduğu belirtilen dilekçede Fikret Seçen tarafından HSYK'dan res'en izin istenmesine rağmen kendi dosyalarında izin istenmediğini, böylece usulsüzlük yapıldığı ve bunun bir bozma gerekçesi olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH'tan TSK'ya yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN