Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Bakanı'ndan "tencere-tava" yanıtı

Giriş Tarihi: 26.1.2014 09:29

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gezi Parkı olayları nedeniyle tencere tava çalarak protesto eylemleri yapanlar hakkında kaç dava açıldığına ilişkin bakanlıkta istatistiki bilgi bulunmadığını bildirdi.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, "21 Temmuz 2013 tarihinde Başbakan'ın yaptığı açıklamasından sonra, Gezi Parkı olayları nedeniyle tencere tava çalarak protesto eylemleri yapan yurttaşlarımız hakkında kaç kişi şikayette bulunmuş, şikayetler sonrasında kaç dava açılmıştır?" diye sordu.

SORUMLULUK İLGİLİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARINA AİT"

Soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başkalarının hak ve özgürlüklerine dokunan veya içeriği başka suçların konusunu oluşturan suçlarla ilgili olarak ya da suç isnatlarına dayalı olarak soruşturma yürütülmesi ve sonucuna göre kamu davası açılıp açılmaması hususlarında tüm yetki ve sorumluluğun ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarına ait bulunduğunu söyledi. Adalet Bakanı, kamu davası açılması halinde yargılamaların, Anayasanın 9. ve 138. maddelerindeki yetki ve teminata dayalı olarak görev yapan bağımsız mahkemelerce sürdürülüp sonuçlandırıldığını vurguladı.

Bozdağ, yargı yetkisinin kullanımında, Adalet Bakanlığının veya herhangi bir organ, makam, merci ya da kişi tarafından müdahalede bulunulmasının söz konusu olmadığını, mahkemelerin karar ve işlemlerinin başvuru usulü ile şartları muhakame usulünü düzenleyen kanunlarda gösterilen yargı mercilerinin denetimi altında olduğunu söyledi.

"TALEP EDİLEN AYRINTIDA İSTATİSTİK BİLGİ BULUNMAMAKTADIR"

Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunun "görev" kenar başlıklı 2. maddesinin birinci fıkrasının ( e ) bendinde, adli sicilin tutulmasıyla ilgili hizmetleri yürütmenin bakanlığın görevleri arasında sayılmakla birlikte, adli istatistiklerin sanık ve suç esas alınarak derlendiğini belirten Bozdağ, şöyle dedi:

"Müstakil bir düzenlemeye konu ve suçun unsuru olmadığı sürece, suçun işlendiği yer, zaman ve işleniş biçimi gibi ayrıntılara dayalı olarak bilgi derlenmediğinden, soru önergesine konu edilen hususlarla ilgili olarak Bakanlığımızda talep edilen ayrıntıda istatistik bilgi bulunmamaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı'ndan "tencere-tava" yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN