Türkiye'nin en iyi haber sitesi

46 yıl sonra rektör olarak ağırlayacak

Giriş Tarihi: 27.1.2014

G.Saray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, 1968'de Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle'ü Galatasaray Lisesi'nde öğrenci olarak karşılamıştı. Yarın ise Hollande'ı üniversitede rektör olarak konuk edecek

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande 22 yıl aradan sonra Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan ilk Fransa Cumhurbaşkanı olarak bugün Ankara'ya geliyor. Görüşmelerin gündemini, ikili ilişkiler ve Türkiye'nin AB süreci oluşturacak. Hollande, yarın da öğrenciler ve işadamlarıyla bir araya gelmek için İstanbul'u ziyaret edecek. Hollande, İstanbul'da Galatasaray Üniversitesi'ni de (GSÜ) ziyaret edecek. Hollande'ın öldürülen gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'le de görüşmesi bekleniyor. Hollande'ın ziyareti, GSÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga içinse farklı bir anlam taşıyor. 46 yıl önce Galatasaray Lisesi son sınıf öğrencisi olarak okulun bahçesinde Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle'ü karşılayan Tolga, 22 yıl önce dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'ın ziyaretinde ise GSÜ Komitesi'nde yer almıştı. Tolga, yarın da rektör olarak bir başka Fransa Cumhurbaşkanı'nı ağırlayacak.

1992'de de GSÜ komitesi ndeydi

SABAH'a konuşan Prof. Dr. Tolga şunları anlattı: "De Gaulle'nin 1968'deki ziyaretinde öğrenciydim. 1992'de François Mitterrand'ın ziyaretinde GSÜ kuruluş çalışmalarını yapan komitedeydim. Üniversitenin kuruluşuyla ilgili Mitterrand ve Turgut Özal imza atarken ben de Tevfik Fikret Salonu'ndaydım. 2010'da eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a fahri doktora unvanı verdik. Salı günü ise Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ı elimizden geldiği kadar iyi ağırlamaya çalışacağız." Hollande'ın ziyaretinin çok önemli olduğunu da belirten Prof. Dr. Tolga, "Hollande'ın buradan mesajlar vermesi, Türk- Fransız ilişkilerine olumlu katkıda bulunması bizi çok memnun ediyor. Özellikle AB üyeliği ve entegrasyon konusunda olumlu şeyler olacağını düşünüyorum" dedi. 1968'de De Gaulle'ün Türkiye'de çok sıcak karşılandığını hatırlatan Prof. Ethem Tolga, "Galatasaray Üniversitesi ve Lisesi, Türkiye ile Fransa ve hatta Avrupa arasında köprü rolünde" diye konuştu.

Eşsiz protokol
Holande'ın ziyareti aylardır eşli olarak planlanıyordu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın gazeteci sevgilisi Valerie Trierweiler, Türkiye'de First Lady olarak ağırlanacaktı. Ancak Hollande'ın Julie Gayet ile ilişkisi patlak verince Elysee Sarayı bugün başlayacak ziyaretin eşsiz yapılacağını Türkiye'ye iletti. Elysee Sarayı'ndan tek imzayla yapılan açıklamada da, bugün bir forum için Hindistan'a giden Trierweiler'ın saraydan ayrıldığı resmi olarak belirtildi.

Birinci gündem Sinop'a yapılacak nükleer santral
Cumhurbaşkanı Hollande'ın bugün yapacağı resmi görüşmelerde ikili ilişkiler ele alınacak. En önemli konulardan biri ise Japonya ve Fransa ortaklığında Sinop'ta kurulacak nükleer santral. Hollande, yarın İstanbul'a geçip Galatasaray Üniversitesi'ni ziyaret edecek. "Yüksek Öğrenim ve Bilimde İşbirliği" konusunda bir konuşma yapacak olan Hollande, Candan Erçetin'e de iki ülkenin kültürüne katkılarından dolayı devlet nişanı verecek. Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy ise 2011'deki Türkiye ziyaretini, G-20 dönem başkanı sıfatıyla gerçekleştirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
46 yıl sonra rektör olarak ağırlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN