Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershanelerle ilgili kritik açıklama

Giriş Tarihi: 27.1.2014 15:39 Güncelleme Tarihi: 27.1.2014 16:58
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. İşte Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

MHP BÜROSUNA SALDIRI

Dün üzücü bir olay yaşandı. 26 Ocak İstanbul Esenyurt'da MHP seçim irtibat bürosu açılışında seçim otobüsü taşlanmış sonra kavga çıkmış ve Cengiz Akyıldız adlı arkadaşımız vefat etmiştir. İçişleri Bakanımız Sayın Devlet Bahçeli'yi arayarak olayla ilgili bilgi verdi.Üzerinden çıkan kimlikte Cengiz Yücel yazıyor ama Cengiz Akyıldız olduğunu biliyoruz ailesine başsağlığı sevenlerine sabır diliyoruz.

Olayla ilgili soruşturma ciddi bir şekilde devam ediyor. Karşıt görüşlü olanları önce taşlayarak sonra da silahlı saldırıyla bu olayı gerçekleştirdiğini biliyoruz. Seçim büroları ya da adaylarımızın ofisleri açılabilir. Süsleme de yapılabilir toplantılar da yapışabilir. Ancak bu yerlerin açılışı ve adreslerinin mülki amirlere bildirilmesi lazım. Buralarda toplantı yapılacağı zaman güvenlik birimlerine de haber verilmesi gerekir.

Adalet Bakanımız bir sunumda bulundu. Kişisel verilerin korunması kanun tasarısı görüşüldü. Olumlu karşılandı ve imzaya açıldı.

DERSHANE DÜZENLEMESİ

Bir diğeri de Milli Eğitim Bakanımız tarafından yapılan sunumdur. Mili Eğitim personeli ve teşkilat yapısıyla ilgili olarak bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bunun 3 maddesi dersanelerle ilgilidir. Bunların faaliyetlerinin 1 Eylül 2015'e kadar sürdürülmesi ön görülmektedir. Olumlu bulunarak imzaya açıldı. Yakın zamanda da TBMM'ye gönderileceğini düşünüyorum.

SORU&CEVAP

Soru: Basında yazılıp çizilen bir rapordan bahsediliyor siz bu raporun orijinalini gördünüz mü?

Böyle bir rapor içeriği itibarıyla yayınlandı mı? Bu konuda TÜBİTAK bir açıklama yapmadı bildiğim kadarıyla. Bunu üzerine genel konularda birkaç cümle söyleyebiliriz. Yeniden yargılama konusunda bir çalışma başlatılmıştı ancak tamamlanmadığını biliyorum. Türkiye'de yeniden yargılama yapılmasına ihtiyaç varsa bu konuda ne yapılabilir Adalet Bakanımız bu konuyu ortaya artanlarla bir çalışma yapacaktı. Ancak sonuçlanmış bir durum mevcut değildir.

Soru: Bir torba kanun hazırlığı olduğu, hurda teşviği gibi, bedelli askerlik gibi düzenlemeler var denildi, böyle bir şey var mı?

Bu tabir çok yakışıksız bir tabir. Torba Kanun diye bir tabir yoktur. Ama çok maddeli teklifler geldiğinde Meclis'ten birisi buna torba dedi bunun adı da torba kaldı gitti. Bunu adı bazı kanun ve kararnamelerde değişiklik yapılması tasarısı ya da teklifidir.Mecliste bunların tek tek madde medde değil de bölümler halinde görüşülmesi olabiliyor. Çok maddeli bir kanun Meclis'te bu hafta görüşülecek. Ama yeni bir hazırlıktan bahsediyorsanız o konuda herhangi bir bilgim yok.

Soru: Kişisel verilerin korunmasıyla ilgili kanunda dinlemelerle ilgili bir şey yer alıyor mu?

Dinlemelerle ilgisi yok bunun kişisel bilgilerin üçüncü kişiler tarafından bilinmemesi. İfşa edildiği takdirde cezalarının ne olacağı… Kişisel veriler SGK kayıtlarıyla ilgili olabilir, şirketlerle ilgili olabilir. Milyonlarca insanların bilgilerinin bir yerde saklanması olabilir ama bu bilgilerin gizliliğinin ihlal edilmemesi açısında çok önemli bir kanun. İnsan odaklı demokrasiye uygun bir düzenleme. Başbakan'la ilgili dinleme iddiaları ve sonuçlarını kendisine soracaksınız güzel kardeşim.

Soru: Dövizde dalgalanmalar ve ekonomiyle ilgili bilgilendirme yapıldı mı?

Dolarda sıcağın düştüğünü hissedebiliyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz MB üzerine düşeni yapıyor. Maliye Bakanımız ve hazine ilgilileri de konuyu yakında takip ediyorlar.

Soru: Esenyurt'taki saldırı provokasyon mu?

Provokasyon değil. O kadar garip ki. Biri 15 yaşında. Bir ailenin fertleri. Protesto amacıyla ortaya çıkmışlar ama silaha, bıçağa sarılmışlar.

Soru: Melih Gökçek suikast girişimi olacağına dair açıklama yaptı, 5 mektup bıraktığı söyledi. Aynı şekilde partinizin Van belediye başkan adayınıza yönelik olarak da tehdit oldu. Özel bir önlem var mı?

İçişleri Bakanlığı'nın gerekli önlemleri var, her seçimde yapılacak şeyler yapılıyor. Kolluk güçleri ve adalet mekanizması da buna dönük çalışmalarını yapıyordur. Elbette seçim sonuçlarını etkilemek için yasadışı örgütlerden tutun birtakım şeyler olabilir, emniyet alarm durumuna geçmiştir veya geçecektir, her türlü tedbir alınır. Ama seçim döneminde meydana gelecek bu olayları istihbaratın haber alması, önleyici tedbirlerin yer alması lazım. Gezici gruplar görevde olabilir, gerekli güvenlik önlemleri, tedbirler alınıyor.

Soru: Suriye'den gelen fotoğrafları gördük, Cenevre 2 Konferası'ndan beklentiniz nedir, belli bir adım atılacak mı?

Eylül, Ekim, Kasım derken 22 Ocak'a kadar geldik. Çok fazla ümitli olmadığımızı söyledik, Türkiye buna katkı verdi, en çok göğsünde, kalbinde bu olayı taşıyan Türkiye'dir. Tabi ilk günkü toplantılara Dışişleri Bakanımız ciddi bir ekiple katıldı ama Türkiye tezlerini en iyi şekilde ortaya koymuş oldu. Suriye'deki taraflarla yürütüldüğü bilinen bir görüşme var. Aynı anda, aynı tarafta masalarda oturmak hayaldi ama oturuldu. Çıkacak sonuçtan ümitli olmalıyız, ümitsiziz demeyelim. Bu fotoğraflardan sonra vicdan taşıyan, kalp taşıyan insanların bu konuyla ilgili bazı şeyleri görmesi lazım. Bu ölen insanların pek çoğunun inancı ve kimliği de belliyse bazı devletlerin buna suskun kalması anlamlı olmadı. Bakanımız da bununla ilgili bilgi sundu.

Soru: Dershane düzenlemesiyle ilgili daha önce kamuoyuna yansımış, 2015'e kadar mühlet verildi dönüşmesi için, başka bir bilgi var mı?

Meclis gündemine süratle alır komisyondan süratle geçerse bu geçebilir. Ama diyelim ki Mart ayının başında meclis seçim nedeniyle tatile girecekse marttan sonra da bakılabilir. Ama meclise sevk edilir edilmez komisyon ve genel kurul sürecinden geçmesidir. Genel itibarıyla temel parametreler esas alınmak suretiyle bir tasarı hazırlanmış. Bütün arkadaşlarımız olsa olsa bu kadar olur dediler. Etüt merkezleri ve okuma salonları nasıl olacak şeklinde ama esas olarak dersaneler.

Dersane meselesinin getirilecek tasarı ile çözülebileceğine yönelik taraflar görüş birliğine vardılar ama sonra farklı olaylar yaşadık. Mesele sadece dershane değilmiş önümüze başka meseleler geldi. Dersane konusunda samimi düşünce taşıyanların tasarıyı gördükten sonra önerilerini yapanlarla birlikte oluruz. Ama bu meseleyi farklı şekilde kullanmak isteyenlere kötü haberim var sizin samimiyetiniz yok sizler dersane konusunu bir kavgayı başlatmak için ortaya koymuşsunuz.

Amaçları kavga olanlara prim vermedik, vermeyeceğiz. Tasarı bugün yarın internetten de paylaşılacaktır. Bu düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelerle ilgili kritik açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN