"28 Şubat'ta tanklar tatbikat için yürütüldü"

Giriş Tarihi: 28.1.2014

28 Şubat Davası'nda ifade veren eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, "Tanklar tatbikat için yürütüldü" dedi

28 Şubat Davası sanıklarından eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, 4 Şubat 1997'de Sincan'dan tankların geçişinin planlı eğitim tatbikatı olduğunu söyleyerek, "Konu çok değişik, yapılmayan, hiç düşünülmeyen boyutlara çekilmek istenmektedir. Bu konuda hiçbir farklı düşünceyi, yönlendirmeyi ve değerlendirmeyi kabul etmiyorum" dedi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada yaptığı savunmada, tanklar yürürken kendisinin izinli olduğunu belirten Ceylanoğlu, "İzinden geldim, birliğe döndüm. O sırada birlikler Akıncılar'da tatbikatını tamamlamıştı. Tatbikatı biten eğitim birliğini, kışlasına geri döndürdüm" diye konuştu.

'BÇG İLE BAĞLANTIM YOK'
Savunmasında tankların gün boyu Sincan'da bekletildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ceylanoğlu, 'tatbikat' sırasında bir tankın arıza yaptığını ve 4 saatlik malzeme değişim süresince TMO silolarının yakınında kaldığını söyleyerek bu tankın yanındaki diğer aracın da 'tırtıllı kurtarıcı' olduğunu söyledi. 'Şehrin en işlek caddesinin seçildiğine' dair iddiaları da reddeden Ceylanoğlu, istenirse yoğunluk analizi yaptırılabileceğini bölgede daha önce de tatbikat geçişleri yapıldığını ileri sürdü. Ceylanoğlu, BÇG ile bağlantısı olduğuna ilişkin tek belge bulunmadığını savunarak, suçlamaları reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"28 Şubat'ta tanklar tatbikat için yürütüldü"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN