Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Poyrazköy davasında tutuklu sanık kalmadı

Poyrazköy davasında tutuklu yargılanan 5 sanık, cezaevinde bulundukları süre ve Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluğa ilişkin aldığı emsal karar dikkate alınarak tahliye edildi

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat davası kapsamında tutuklu yargılanan 5 sanık, tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliye edildi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı. 5'i tutuklu 86 sanığın yargılandığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, TÜBİTAK raporu damga vurdu. Rapordaki, delillerin temelini oluşturan 5 nolu harddiskte 'sistem saatinin değiştirilmiş olabileceği' tespiti, sanık savunmalarında geniş yer buldu. Deniz Kurmay Albay Hüseyin Hançer, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Erme Onat, Deniz Binbaşı Eren Günay ve emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş'ın tutuklu kaldıkları süre ile Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk sürelerine ilişkin emsal kararları göz önüne alan mahkeme, tahliyelerine karar verdi. Bu sırada sanık yakınları büyük sevinç yaşadı. Anayasa Mahkemesi, azami tutukluluk süresini 5 yıl olarak belirlemişti. Sanıklardan Hançer yaklaşık 2 yıl 7 ay, 4 sanık ise 4 yıl 9 aydır tutuklu bulunuyorlardı. Sanıklara TÜBİTAK'tan gelen rapora ilişkin beyanda bulunmak üzere süre veren mahkeme, duruşmayı 8 Nisan'a erteledi.

İTİRAZA 3 TAHLİYE DAHA
Bu arada İzmir'de görülen "gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında tahliye talepleri reddedilen sanıkların itirazlarını görüşen Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi; Andaç Keskin ile muvazzaf askerler Ömer Faruk Erdoğan, Mete Varol Güneş ve Murat Polat'ın tahliyelerine karar verdi. Böylece üst mahkemeye yapılan itirazla tahliye edilenlerin sayısı 22'ye ulaştı.

BALYOZ'DA 12 BAŞVURU

Mahkemeye ulaşan TÜBİTAK raporu Balyoz davası hükümlülerinin avukatlarını da hareketlendirdi. Geçtiğimiz günlerde yeniden yargılama talebi reddedilen hükümlülerden Ali Demir, Erdinç Atik, Yusuf Kelleli ve Hüseyin Çoban'ın da aralarında bulunduğu 12 asker bir kez daha İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, yargılamanın yenilenmesini talep etti.

TÜBİTAK RAPORU MAHKEMEDE
"Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasının delillerinden olan 5 numaralı sabit diske ilişkin rapor mahkemeye ulaştı. Diskle ilgili mahkemeye gönderilen ve sanıkların kendi lehlerine olduğu gerekçesiyle davada beraat etmeleri gerektiğini savundukları TÜBİTAK raporunda, "Diskteki bir dosyanın oluşturulduğu tarihin, içeriğindeki verinin tarihinden önce olduğu ve bu durumun, bu dosyanın sistem saati güncel olmayan bir bilgisayarda oluşturulmuş olduğunu gösterdiği" ifadeleri kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Poyrazköy davasında tutuklu sanık kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN