'70-80 tankı al yürüt' dediler

"Sincan'da tankları tatbikat için yürüttük" ifadesine yalanlama, bir gün sonra emri yerine getiren komutandan geldi: Hayır tatbikat değildi. Gece yarısı '70-80 tankı yürüt' diye telefonla emir verildi

Giriş Tarihi: 29.1.2014
28 Şubat'ın Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu'nun "Sincan'da tankları tatbikat için yürüttük" ifadesine bir gün sonra, emri yerine getiren emekli Korgeneral İzzettin İyigün'den yalanlama geldi. Dünkü duruşmada mahkemeye ifade veren İyigün, "Hayır tatbikat değildi. Bana gece yarısı '70-80 tankı yürüt' diye telefon emri geldi" dedi. 28 Şubat Davası'nın Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dünkü duruşmasında, tankların tatbikat tarihinden önce yürütüldüğünü söyleyen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Okul Komutanı emekli Korgeneral İzzettin İyigün, "Tatbikat 7 Şubat'ta yapılacaktı. Tanklar Sincan'da 4 Şubat'ta yürütüldü" dedi.

EMİR TELEFONLA GELDİ

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal'ın, "Bu yürüyüş 7 Şubat için planlanan yürüyüşün öne alınması mıydı, yoksa değil miydi?" sorusuna, "Evet, bu uygulamalı eğitim 7 Şubat tarihine konulmuştu" diye cevap veren İyigün, yürüyüşten önceki gece kendisini Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Doğu Aktulga'nın telefonla arayarak Kara Kuvvetleri Komutanı'nın emrini ilettiğini söyleyerek, "Başkanım' dedim, 'Ben bunun zor olacağını biliyorum. Çok kaza olacak, çok insanın canı yanacak, çok er kaybedeceğiz. Bunlar (askerler) 7'sinde tatbikata gidecekler, 7'sindekini öne çekmeyelim' dedim" şeklinde konuştu. Kurmay Başkanı Doğu Aktulga'nın ertesi sabah 70-80 tankın Sincan'dan yürütülmesi için emir verdiğini söyleyen İyigün, kendisinin 40 tank çıkardığını söyledi.

'SEN KARIŞMA PAŞAM'
İyigün, o sırada ne yapacağını düşündüğünü, önündeki seçeneklerden birinin hiç karışmamak, diğerinin ise müdahale edip, birliğe sahip çıkmak olduğunu anlatarak, "Çünkü tümen komutanı izindeydi. Hatta bana, 'Sen karışma paşam' dediler. 'Olcay Paşa, sen bırak, ben birliğime sahip çıkarım. 40 kadar tank çıkarabilir misin? Hatta zorlanırsan 30'larda da kalabilirsin' dedim" ifadelerini kullandı.

'BÇG'YE KIDEMİM YETMEDİ'
Müşteki avukatı Emrullah Beytar'ın BÇG hakkında bilgi verebilir misiniz? sorusuna İyigün "En kötü demokrasi, en iyi askeri yönetimden iyidir. Benim komutanlarım şu çalışmayı yürüt deseydi, ben hayır diyemezdim. Kıdemim dolayısıyla BÇG içine alınmam söz konusu olmadı" dedi.

'TANKLARIN GURURLA KARŞILANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM'
"Genelkurmay'da yüzlerce çalışma grubu var. Ben BÇG yapılanması içinde olmadım. Kıdemim dolayısıyla BÇG'ye alınmam söz konusu olmadı. Sincan'daki vatandaşların tankların geçişini gururla karşıladığını düşünüyorum."

CEYLANOĞLU 'TATBİKAT' DEMİŞTİ
28 Şubat Davası sanıklarından eski Kara Kuvvetleri Komutanı, emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, önceki gün mahkemeye verdiği ifadesinde 4 Şubat 1997'de Sincan'dan tankların geçişinin 'planlı eğitim tatbikatı' olduğunu söylemişti. Tanklar yürürken kendisinin izinli olduğunu belirten Ceylanoğlu, "İzinden geldim, birliğe döndüm. O sırada birlikler tatbikatını tamamlamıştı. Tatbikatı biten eğitim birliğini, kışlasına geri döndürdüm" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'70-80 tankı al yürüt' dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN