Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaat okulunda paralel öğretmen

Malatya Özel Rahime Batu Koleji'nde eğitim skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Yurt dışında yaşayan Şengül Yıldız'ın 1 buçuk yıl boyunca kolejde derslere giriyormuş gibi gösterildiği belirlendi. İhbar üzerine başlayan soruşturmanın üzeri örtüldü. Valiliğin başlattığı ikinci soruşturmada Yıldız'ın Türkiye'ye giriş bile yapmadığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 12:19
Malatya'da Fethullah Gülen grubuna bağlı Özel Rahime Batu Koleji'nde Almanca öğretmeni Şengül Yıldız'ın, yurtdışına bulunduğu dönemde okulda çalışıyormuş gibi gösterildiği ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre 22 Nisan 2006 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan çıkış yaparak Hollanda'ya giden Yıldız, 1 Temmuz 2007 tarihinde ise Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan yurda giriş yaptı. Türkiye'de bulunmadığı dönemde öğretmen Yıldız adına, Özel Rahime Batu Lisesi Müdürü Bayram Uç tarafından, iş sözleşmesi düzenlendi.


ALMANYA'DAN ÖĞRENCİLERE 100 VE 85 ARASI NOTLAR VERDİ

Yeni Şafak gazetesinden Aybike Eroğlu'nun haberine göre; bir ihbar üzerine görevlendirilen müfettişler SSK kayıtlarında Yıldız'ın imzalarını gördük diyerek olayı kapattı. Ancak skandal ikinci şikayet üzerine valilikçe görevlendirilen müfettişin Şengül Yıldız'ın yurda giriş çıkış kayıtlarını istemesiyle ortaya çıktı. Müfettişler, Yıldız'ın Türkiye'de bulunmadığı dönemde derslere girmiş gösterildiğini, sahte imzayla öğrencilere not verildiğini belirledi. Yıldız'ın derslerine girdiği 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin tamamı Almanca'dan 85- 100 aldı.


SORUŞTURMAYA İZİN ÇIKMADI

Evrakta sahtecilik nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunulan okul müdür ve yardımcısı hakkında idari soruşturma 'zamanaşımı' gerekçesiyle reddedildi. Müdür ve müdür yardımcılarının halen farklı illerdeki kolejlerde görev yaptığı öğrenildi. Öte yandan Yıldız'a ait iş sözleşmesi ve Atama Teklif Formu'nun Yıldız tarafından imzalanmadığı, atılan imzaların sahte olduğu da müfettiş raporuyla tespit edildi.


USULSÜZLÜĞE ZAMANAŞIMI

Müfettişlerin tespitlerinden sonra Sözleşme ve Atama Teklif Formu düzenleyen Özel Rahime Batu Lisesi Müdürü Bayram Uç ile not çizelgelerini onaylayan ve imzalayan Müdür Yardımcısı Mehmet Kalpaklı hakkında işlem yapılması için eğitim denetmenliği tarafından 25.02.2013 tarihinde idari soruşturma isteminde bulunuldu. Ancak '2006 yılında işlenen fiilin zamanaşımı' kapsamında olduğu gerekçesiyle soruşturmaya izin verilmedi. Müfettişler, Türk Ceza Kanunu'nun resmi evrakta sahtecilik suçunu düzenleyen 204. maddesi kapsamında haklarında kamu davası açılması için Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


FIRSAT EŞİTLİĞİ YERLE BİR EDİLDİ

Rahime Batu Koleji'nde 85-100 arasında değişen Almanca ders notlarının Şengül Yıldız tarafından imzalanmış gibi gösterildiği müfettişlerce raporlandı. Oysa öğretmen Yıldız, bahsi geçen süre boyunca Türkiye'de ikamet etmedi. Malatya Emniyet Müdürlüğü raporlarıyla da sabit olan süreçte, okul idaresi tarafından belirtildiğinin aksine Şengül Yıldız, derslere girmedi ve yazılı sınav yapmadı. O dönem Rahime Batu Koleji'nde okuyan 10. ve 11. sınıf öğrencileri, Almanca dersinde tam puan almış gösterildi. Notlar söz konusu dönemde üniversiteye giriş puanlarına etki eden Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'na ve diploma notuna direkt yansıtıldığı için, kolej öğrencileri üniversite sınavında da haksız avantaj sağlamış oldu.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat okulunda paralel öğretmen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN