Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazarlar "paralel vesayete hayır" dedi

Türkiye Yazarlar Birliği, polis-yargı darbelerine, vesayete ve siyaset dışı tüm girişimlere dur demek için imza kampanyası başlattı.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 16:28 Güncelleme Tarihi: 29.1.2014 16:57
İsa Tatlıcan - Sabah.com.tr

17 Aralık günü başlatılan yargı operasyonunun ardından yaşanan süreçle ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarının tepkisi dinmiyor. 135 sivil toplum kuruluşunun yayınladığı ortak basın bildirisinin ardından Türkiye Yazarlar Birliği de bir imza kampanyası başlatarak "vesayete hayır" dedi.
www.tybvesayetehayır.com sitesi üzerinden bir imza kampanyası başlatan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, yaşanan süreci bir polis-yargı darbesi olarak yorumladı.

SABAH'a konuşan TYB İstanbul Şubesi Başkanı Hüseyin Öztürk, yazarlar olarak seçilmiş iktidara yönelik darbe girişimine kayıtsız kalamayacaklarını ve bu yüzden imza kampanyası başlattıklarını söyledi.


BU OPERASYON HÜKÜMETE DARBE GİRİŞİMİDİR

-Türkiye Yazarlar Birliği olarak 17 Aralık 2013 günü başlayan polis-yargı operasyonlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

17 Aralık davası tabiî ki bir operasyon. Hükümete karşı yapılmış bir operasyon. Bu operasyonun neden, niçin yapıldığı günlerdir tartışılıyor. Burada bizim de Yazarlar Birliği olarak, bunun bir operasyon olduğu ve hükümete karşı bir darbe olduğu kanaatindeyiz.


OPERASYON, SADECE TÜRKİYE'YE DEĞİL DÜNYA MAZLUMLARINI ÜZMÜŞTÜR

-17 Aralık operasyonundan sonra TYB olarak bir basın bildirisi yayınlamıştınız. Bu bildiri yayınlarken neyi amaçladınız?

Basın açıklamasında "vesayete hayır" başlığı ile başladık. Yargıdaki kadrolaşmada tamamen cemaatin fikirleri ve emirleri ile hareket edildiği için burada bir vesayet girişimi var. Olayın adli boyutu araştırılır ancak bizim buradaki gördüğümüz manzara ülkeye verdiği zarardır. Yazarlar Birliği olarak böyle bir duruma duyarsız kalmamız mümkün değil. Yapılanların faturası çok ağır oldu. Dünya milletlerinin, ezilmiş toplumların, Müslüman ülkelerin lider gördüğü, gözbebeği gördüğü, umutlandığı bir ülke olarak Türkiye'ye böyle bir şey yapılması bu toplumları sarsmıştır, üzmüştür.
DARBEYE VE VESAYETE KARŞI OLANLAR BİR İMZA ATSIN

-www.tybvesayetehayir.com internet sitesinden istediğiniz sonuca ulaşabildiniz mi?

Sivil toplum örgütleri bu tür olaylarda duyarlı olmalı. Biz halkın yanında olmak ve halkı aydınlatmak ve duruşumuzu yansıtmak istedik. www.tybvesayetehayir.com internet sitesi üzerinden başlattığımız imza kampanyası böyle ortaya çıktı. Amacımız 17 Aralık operasyonunu halka anlatmak ve halkın vesayet girişimlerine karşı duyarlı olmasını sağlamaktır.


AMİRİNİZDEN DEĞİL BAŞKALARINDAN EMİR ALIRSANIZ İHANET EDERSİNİZ!

-Sizce bu kavga nerede sonuçlanır. Yeni nesil vesayet girişimi mi kazanır siyaset mi?

Meselenin taraflarına yönelik şunu ifade etmeliyim. Devlet içindeki yöneticilerin emir aldıkları kişileri iyi seçmeliler. Bir devlet memuru, hiyerarşik olarak müdüründen, daire başkanından, genel müdüründen bakanına ve Başbakan'ına gider. Bunu kendi amirlerinden emir alarak değil de başka kişilerden emir alarak hareket edildiği zaman bu iyi niyet değildir. Ekmeğini yediğiniz devlete bir noktada ihanet etmiş olursunuz. Bunun önü de alınmaz. Yarın başka bir grup, cemaat ya da kişiler buralara adam sokarak kendi cemaatlerinin menfaatlerini ön planda tutarak devletin menfaatlerini arka plana atarsa ülke kaosa sürüklenir. Şu an ki durum budur.

Türkiye Yazarlar Birliği olarak darbelere ve vesayete hayır diyen herkesi www.tgbvesayetehayır.com sitesine girerek imza atmaya davet ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazarlar "paralel vesayete hayır" dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN