ÖYM'lere ihtiyaç yok

Özel Yetkili Mahkemeler'le ilgili tartışmaya İtalya'dan katılan Cumhurbaşkanı Gül: Ellerindeki bazı davalar bitene kadar görevleri devam etti. İhtiyaç kalmadı. Hükümet'ten gelen açıklamalar memnuniyet verici

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Özel Yetkili Mahkemeler'e (ÖYM) ihtiyaç olmadığı kanaatini taşıdığını söyledi. İtalya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin üçüncü gününde Türkiye'den gelen gazetecilerin ülke gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Gül, Başbakan'ın ÖYM'ler ve Terörle Mücadele Kanunu'na ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Gördüğüm kadarıyla bunlarla ilgili adımlar atılmaya başlandı. Özel yetkili mahkemeler kaldırıldı. Şu an zaten yok. Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldırdık, ÖYM'ye çevirdik. Onlarda bazı davalar vardı. O davalar bitene kadar da görevleri devam etti. Şimdi gördüğüm kadarıyla bu davalar da normal mahkemelere devredilecek. Tamamen özel mahkeme kalmayacak. Hükümetten gelen açıklamalar da gayet memnuniyet verici." Cumhurbaşkanı, "kuvvetler ayrılığı konusundaki kaygıların" hatırlatılması üzerine de, "Hükümetin girişimiyle bu konu dondurulmuş vaziyette. Şu anda tartışmalar zaten kesildi" dedi. Avrupa Birliği'nden gelen yargı bağımsızlığına' ilişkin uyarıların sorulduğu Gül, "Müzakere yapan bir ülkeyiz. Müzakere yapmak demek, AB hukukunu devralmak demektir. Yargı, temel hak ve özgürlükler... Yıllardır bu fasılları açalım da Türkiye'nin bu alandaki hukukunu ve standartlarını AB standartlarına biraz daha yaklaştıralım diye ısrarımıza rağmen ne yazık ki bu fasıllar hala açılamıyor. O açıdan bir tezat var" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün Türk ve İtalyan işadamlarıyla büyükelçilikteki İş Forumu'nda yaptığı konuşmaya da AB süreci ve müzakereler damga vurdu. AB ülkelerine "Müzakerelerin donması bizden kaynaklanmıyor. Bu, hiç kimse için iyi olmadı. Dondurulmuş yolları açın, biz de yolumuza devam edelim" mesajını veren Gül "Siyasi blokaj uygulayan ülkelere tepki gösterilmesi" çağrısı yaptı. İtalyan işadamlarını Türkiye'de yatırıma davet eden Gül "550 milyar dolar civarında dışarıda yatırım yapan bir ülkenin Türkiye'de 4,5 milyar dolar yatırım yapması çok az" dedi. Gül, Türkiye ile İtalya arasındaki 20 milyar dolar ticaret hacminin yeterli olmadığını ve bunun çok daha ileriye taşınması gerektiğini kaydetti. Türkiye'nin neredeyse 80 milyon nüfuslu, çok geniş etki alanına sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Gül, "Böyle bir ülkede İtalyanların bu kadar az yatırım yapmasının bir eksiklik olduğunun altını çizmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Hukukçular: Normalleşme yolunda adım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıracaklarını açıklaması uzun tutuklulukların yaşandığı davalarda tahliye umudunun yaşanmasına neden oldu. Ergenekon, Balyoz ve oda tv gibi davalarda savunma avukatlığı üstelenen Celal Ülgen işe Ergenekon, Balyoz, oda tv davası açısından bakmamak gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması Türk hukuk sistemi için çok büyük kazanç olacak. Türkiye'nin normalleşmesi için önemli bir adım olacaktır. Ergenekon davası mahkemelerinin özel yetkileri kalkacak. Temyizden sonra tekrar gelirse 13'inci Ağır Ceza Mahkemesi olarak bakacaktır. Şüphesiz yargıçları değişecektir. Normalleşmeye doğru hızla adım atılacaktır. Ama TMK değişti diye komple serbest kalma olmaz. Ama Türk hukuku açısından önemli bir adım olur" dedi. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve Tetkik Hakimi Amet Gündel ise, terör suçlarında tutukluluk süresini azami 5 yıla indiren TMK'nın kaldırılmasının otomatik olarak tahliyeler başlayacak anlamı taşımadığını belirterek "TMK'yı kaldırsak bile şu anda mevcut TCK'da da benzer düzenlemeler var. Terörle mücadelede olan bir takım maddeleri TCK'ya nakledecekler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖYM'lere ihtiyaç yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN