Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan sansür açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, internette sansür iddialarına ilişkin, "Kesinlikle böyle bir şey yok. Dünyada pek çok ülkeden özgür ve basın hürriyetine sahip bir ülkeyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 3.2.2014 13:06 Güncelleme Tarihi: 3.2.2014 15:03

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç internette sansür iddialarının doğru olmadığını söyledi. Arınç, 'Güvenli internet denen bir şey var. Bunu tercihe bağlı olarak düşünmüştük. Sansür diye ortalığı kopardılar. Sansür değil, düğmesi sizin elinizde. O gürültüler gitti, arkada ne kaldı? İki milyondan fazla insan bunu tercih etmiş. Niye internetten sansür diye başlıyoruz? Umarım bu hafta da görüşülecektir. Göreceksiniz o da çıktıktan sonra bu tartışmalardan eser kalmayacaktır' dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İzmir'e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç partisinin İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Arınç'a ziyaretinde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, AK Parti İzmir Milletvekilleri Aydın Şengül ve Ali Aşlık eşlik etti. Arınç konuşmasına AK Partili Yıldırım'ın seçim çalışmaları konusunda kendisinden bilgi aldığını belirterek başladı. Yerel seçimlerin anlamını değiştiren bir atmosferde yapılacağını kaydeden Arınç, 'Şüphesiz bu seçimlerdeki başarı yada başarısızlık bütün partileri etkileyecek sonuçlar elde edebilir" ifadesini kullanan Arınç, "Hükümetimize duyulan güven şüphesiz son yapılan seçimlerde aldığımız, iki seçmenden birinin oyu bizim için çok değerli. Her seçim bizim için bir önem taşımaktadır" dedi. Arınç konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'TAZMİNATININ RAKAMLARI BELLİ DEĞİL'

Türkiye - İsrail arasında Mavi Marmara gemisi hususunda yapılan ve uzlaşıya varılması beklenen hususlar hakkında bilgi veren Arınç, ailelere ödenmesi planlanan tazminat rakamlarının henüz netlik kazanmadığına açıklık getirdi. Arınç şöyle konuştu: 'Maddi manevi zarar gördük. Çözümün yakın olduğunu ben de hissediyorum. Rakam konusunda ne İsrail hükümetinin ne de bizim bir açıklamamız olmadı. Kendi aramızda tartıştığımız birkaç konu var ama rakamlar telaffuz edilmedi. Bu iş tamam dediğimiz zaman, uluslararası biz sözleşme imzalanacak. Bu sözleşmeyi TBMM'ye getireceğiz, orada kanun haline gelirse ödemeler yapılacak. Rakamlar çok daha yüksek ya da çok daha düşük olabilir biz böyle bir konuda kafadan bir teklife yapamayız'.

'SANSÜR DEĞİL, DÜĞMESİ SİZİN ELİNİZDE'

Bir basın mensubunun, 'CHP'li Umut Oran bir saat önce basın toplantısı düzenledi. ATV - Sabah'ın belgelerini yayınladığı sitenin TİB tarafından kapatıldığını, arabasının camlarının kırıldığını içinden evrak çalındığını da söyledi. Değerlendirmeniz ne olacaktır?' sorusuna soru önergesinin sansürlenmesinin mümkün olmayacağı cevabını verdi. Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Pek çok şeylerin birbirine karıştığı bir ortamdayız. Kimin ne söylediğinin, ne kadar doğru olduğunun, doğrusu zaman zaman farına varamıyoruz. Şimdi soru denetim yollarından birisidir. Bir vekil arkadaşımız soru sorar. Yeter ki soru olsun. Ama soru sormayı bilmeyenlerle de zaman zaman karşılaşıyoruz. Bir soru önergesinin sansürlenmesi mümkün değil. Halkın yüzde 50'sinin oyunu almış bir siyasi partinin, yolsuzlukla mücadeleyi varlık sebebi sayan hükümetin, böylesine suçlanmasını kabul etmiyorum. İki yıl evvel, güvenli internet denen bir şey var. Bunu tercihe bağlı olarak düşünmüştük. Zararlı bazı porno şiddete yönelmiş bir takım yerlerden korumak amacıyla yola çıkmıştır. Sansür diye ortalığı kopardılar. Sansür değil, düğmesi sizin elinizde. O gürültüler gitti, arkada ne kaldı? İki milyondan fazla insan bunu tercih etmiş. Niye internetten sansür diye başlıyoruz? Umarım bu hafta da görüşülecektir. Göreceksiniz o da çıktıktan sonra bu tartışmalardan eser kalmayacaktır'.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan sansür açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN