Demokratikleşme paketi ekine rötuş

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'de kurmaylarıyla 15 maddelik ek demokratikleşme paketi üzerinde çalıştı. ÖYM'leri kaldıracak tasarının da ekleneceği paket gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Başbakan Erdoğan'ın Özel Yetkili Mahkemeler'in (ÖYM) kaldırılacağını açıklamasının ardından çalışmalarını hızlandırdığı 5'inci Demokratikleşme Paketi, Dolmabahçe'de masaya yatırıldı. Yaklaşık 4 saat süren toplantıdaÖYM'lerin kaldırılması, telefon dinlemeleri ve resmi belgelerin sızdırılmasına karşı önlemler ile kurallı serbest piyasa kavramı gibi konular ele alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5'inci Demokratikleşme Paketi ile ilgili dün Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde kurmayları ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay koordinasyonunda yürütülen çalışmaya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

ÖYM BU HAFTA MECLİS'TE
TBMM Anayasa Komisyonu'nda bekleyen 4. Demokratikleşme Paketi ile birleştirilmesi planlanan 5. Demokratikleşme Paketi'nin, 15 maddeden oluşacağı belirtiliyor. Erdoğan'ın kurmaylarıyla üzerinde çalıştığı 15 maddelik ek demokratikleşme paketinin yanı sıra ÖYM'lerin kaldırılması ve dosyaların ağır ceza mahkemelerine devredilmesinine ilişkin yasa teklifi bu hafta Meclis'e sunuluyor. Bu tasarının da Meclis Anayasa Komisyonu'ndaki demokratikleşme paketine eklenmesi öngörülüyor. Paketin önümüzdeki hafta Genel Kurul'a gelmesi beklenirken, Meclis'in bu haftaki gündemini, görüşmeleri yarım kalan torba kanun tasarısı ile Askerlik Kanunu tasarısı oluşturacak.

ENGELLİ İSTİHDAMINA DESTEK

TBMM Genel Kurulu'nun bu hafta gündeminde iki önemli düzenleme yer alacak. Görüşmeleri yarım kalan, kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak bilinen "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na devam edilecek. Genel Kurul; yarın "temel kanun" olarak görüşülen 125 maddelik tasarıya, 60. maddeden devam edecek. Tasarı, korumalı işyerlerinde istihdam edilen zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100'ü tutarında işyeri indirimi yapılmasını öngörüyor. Engellilikle ilgili derecelendirmeler, sınıflandırmalar ve tanımlamalar da değişiyor. Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan da bir üye bulunacak. Koruyucu aileye, çocuğun bakımına karşılık kanun kapsamında ödeme yapılabileceği gibi koruyucu aile bu işi gönüllü olarak da üstlenebilecek.

TİB BAŞKANINA YETKİ
İnternette özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin başvurularda, TİB Başkanı, söz konusu yayına erişimi resen engelleme kararı alabilecek. İnternette kişilik haklarının ihlal edildiği iddia eden kişi, direkt olarak mahkemeye başvurabilecek. Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak.

ÖYM'LER GELECEK HAFTA
Özel Yetkili Mahkemeler'in (ÖYM) kaldırılmasını içeren yasa teklifi bu hafta Meclis'e sunulacak. Bu teklif Demokratikleşme Paketi'ne eklenecek ve Anayasa Komisyonu çalışmalarına başlayacak. Tasarının önümüzdeki hafta Genel Kurul'a gelmesi bekleniyor.

KOMUTANLARA YÜCE DİVAN'DA YARGILAMA
Askerlik Kanunu'ndaki değişikliğin bu hafta perşembe gününden itibaren Meclis Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor. Tasarıyla, Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Genel komutanları görevleriyle ilgili suçlardan Yüce Divan'da yargılanacak. Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında soruşturma kararını Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında ise İçişleri Bakanı verecek. Hakkında soruşturma açılan komutan geçici süreyle görevinden uzaklaştırılabilecek. Karara Cumhurbaşkanı 10 gün içinde itiraz edebilecek.

ASKERE ALINMA YAŞI 21 OLACAK

Mesleği boyunca en az 4 farklı sicil üstü tarafından üç kez sicil tam notunun yüzde 60'ından daha düşük sicil alan subay ve astsubaylar hakkında yetersizlik nedeniyle TSK'dan ayırma işlemi başlatılabilecek. Kuvvet Komutanlarının görev süreleri birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar (65) uzatılabilecek. Askere alınma yaşı ise 21 olacak.

DİNLEME SINIRLANDIRILIYOR
Demokratikleşme Paketi'ne eklenecek 15 madde içinde yer alacak bir düzenleme ise telefon dinlemelerinin çerçevesinin yeniden belirlenmesi. Buna göre, kimlik numarası, e-mail ve takma adla dinleme yapılamayacak. Dinleme kararını iki savcı verebilecek. Üçüncü kişilerin dinlemeye takılan konuşmaları davalarda delil sayılmayacak ve deliller bir başka soruşturmada delil olarak kullanılmayacak. Pakette MİT, Emniyet, adli kolluk ve savcılık soruşturması sürecinde dosyaların kimden sızdığının anlaşılması amacıyla teknik önlemler alınacak.

'KURALLI SERBEST PİYASA'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından hazırlanan ve ekonomik tedbirleri içeren düzenlemelerin de ele alındığı pakette en önemli maddelerden biri de 'Kurallı serbest piyasa' kavramı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokratikleşme paketi ekine rötuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN