Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ yeni paketin detaylarını açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni demokratikleşme paketinin 22 maddeden oluştuğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 6.2.2014 14:11 Güncelleme Tarihi: 6.2.2014 14:20
Bakan Bozdağ, Hakimevi'nde basın kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, yeni demokratikleşme paketinin 22 maddeden oluştuğunu belirterek, teklifte çok önemli değişiklikler olduğunu kaydetti. Bakan Bozdağ, bunların başında TMK 10 ile görevli mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yer aldığını vurgulayarak, "Özel görevli mahkemeler kaldırılmaktadır. Özel görevli mahkeme, savcı özel soruşturma ve kovuşturma olmayacaktır' dedi.

Bakan Bozdağ, kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilerek yayınlanmasında ağır cezalar geldiğini ifade ederek, 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirenlere ve yayanlara ağır cezalar geliyor. Kişisel verileri yok etmeyenlere verilecek cezalar hem arttırılmakta, bu konuda yeni bir suç da ihdas edilmektedir. Soruşturmalar sırasında ister arama sırasında, isterse teknik takip gibi işlemler sırasında soruşturulan suç ve kişilerle ilgili bilgileri yok etmeyenlere cezaları arttıran bir düzenleme getiriyoruz' diye konuştu.

Müdafiinin soruşturma sırasında dosyayı incelemesi ile ilgili engellerin kaldırıldığına dikkat çeken Bakan Bozdağ, 'Bir insan çok ağır suç isnatları ile karşı karşıyaysa bunları bilmek ve bunlara karşı kendisini savunma hakkına sahip olmalıdır. Engelleme imkanı veren düzenlemek CMK'dan kaldırılmaktadır. Savunma ciddi bir şekilde güçlendirilmektedir' şeklinde konuştu.

Tutuklama süresinin azami 5 yılla sınırlandırıldığını kaydeden Bakan Bozdağ, 2+3 tutuklamanın istisnai bir tedbir olduğunu ifade etti. AHİM'in tutukluluk süresinin 5 yıl 4 ay olduğunu ifade eden Bakan Bozdağ, AHİM'den daha ileri bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini vurguladı. Bakan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Tutuklama nedenlerinin yanına yeni bir neden ilave ediyoruz. Hırsızlık, tehdit, darp ve mala zarar verme gibi suçlara anında hapis cezası verilecek. Suçu meslek edinenler ve toplumu rahatsız eden suçlara hapis cezası geliyor.'

Teknik takip konusunda kuvvetli şüphenin somut delile dayanması kuralı getirildiğine dikkat çeken Bakan Bozdağ, teknik araçlarla izlemek için ağır ceza mahkemesinin kararında oy birliğinin gerektiğini belirterek, 'Sulh ceza hakimi dinleme kararı veremeyecek. Her mahkeme adli dinleme kararı veremeyecek, ağır ceza hakimleri dinleme kararı verebilecek. Haberleşme hürriyeti pek çok konuyla irtibatlı olduğu için oy birliğinin aranması son derece önemlidir. Bu kişisel haklara yönelik hukuksal bir teminattır' ifadelerini kullandı.

220. maddenin TCK'dan çıkarıldığını söyleyen Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

'Bu tedbirin iletişimin kayda alınması ile ilgili orada bazı suçlar var. Esasında bu suçların önemli bir kısmı örgüt faaliyetinde işlenebilecek bir suç. Silah kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti böyle. Ancak örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan. TCK 220 dinleme yapılamayacak. Suç işleme için örgüt kurmak, ayrıca örgütün eklenmesi torba bir dinleme maddesi gibi. Biz bunun torba bir dinleme maddesi olmasını kabul etmiyoruz. Ne olduğu belli olsun. Delil yokken örgüt kurmakla suçlanmak gibi. Suç nedeniyle taşınmaklara, hak ve alacaklara el konulması için BDDK, MASAK, SPK'dan rapor alınması gerekiyor. Bu çok önemli, yatırım güvenliği bakımından son derece önemlidir. Böylelikle yatırım güvenli ve teşebbüs hürriyeti bakımından bu çok önemli.'

'İSİMSİZ DİNLEME YAPILAMAYACAK'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'İzmir Cumhuriyet Savcısını aradım. Kanunen Adalet Bakanlığı'na bağlıdır, önemli olaylar olduğu zaman ilgili savcılar Adalet Bakanlığı'na derhal bilgi vermekle yükümlüdürler. Ben başsavcıyı aradığımda TV'ler soruşturmayla ilgili detayları paylaşılıyor. Kendisine de söyledim, soruşturmalar gizlidir. İnsanların lekelenmeme hakkına hepimizin saygı duyması esastır. Hukuk uymak ve hukuku uygulamak hepimizin görevidir' dedi.

Bakan Bozdağ, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, bilgisayarı aldığı zaman polisin içindeki aldığı verilerin bir kopyasını bir tutanakla müdafiye vereceğini belirterek, bunun herhangi bir oynama veya ekleme yapılmaması için yapılacağını söyledi. Bakan Bozdağ, dinleme talebinde hat sahibinin, hattın kime ait olduğuyla ilgili hattın belgesi olacağını kaydederek, 'Başkası üzerine kayıtlıysa kimin adına kayıtlıysa onun adı olacak. İsimsiz dinleme yapılamayacak' diye konuştu.

Telefon dinlemelerinde sınırsız ve sonsuz dinlemeye son verildiğine dikkat çeken Bakan Bozdağ, 'Telefon dinleme ile ilgili süre 6 aydan 3 aya indiriliyor. Sınırsız dinleme süreleri de 6 ayla sınırlandırılıyor. Teknik takip süresi 8 haftadan 4 haftaya indiriliyor, eğer örgüt çerçevesindeyse artı 4 hafta daha süre alınabiliyor' dedi.

Yasa yürürlüğe girer girmez özel yetkili mahkemelerin ellerindeki dosyaları ve davaları ilgili ağır ceza mahkemelerine devredeceklerini ifade eden Bakan Bozdağ, 'ÖYM'lerde 23 bin soruşturma, 5 bin 600 dava var. Bu soruşturmalar savcılıklara, davalar ağır ceza mahkemelerine devredilecek' şeklinde konuştu.

Bakan Bozdağ, düzenlemelerin önümüzdeki hafta komisyondan çıkacağını, daha sonraki hafta da yasalaşacağını kaydetti. Bakan Bozdağ, özel yetkili mahkemeler ile ilgili bir soru üzerine, 'Öncelikle terörle ilgili konuya cevap vereyim. Türkiye terörle 30 yılı aşkın bir süredir bununla mücadele ediyor. Terör bitti mi Türkiye'de? Terör yine varlığını sürdürüyor. Türkiye'nin terörle mücadelesinde bu mahkemelerin bu amacı ne kadar karşıladığı elbette ki tartışılır. Hiç faydası olmamış mıdır, elbette olmuştur. Hukuk devletinde mahkemeler terörle mücadelenin aracı olamaz' ifadesini kullandı.

133 ayrı yerde ağır ceza mahkemesinin olduğunu açıklayan Bakan Bozdağ, 'Her ilde ağır ceza mahkemesi var. 270 tane ağır ceza mahkemesi var. Güvenlikle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ağır cezalarda görev yapan hakimler tecrübeli kişiler. Başkan ve diğer üyeleri kıdemli kişiler, onlar da tecrübeli kişilerdir' diye konuştu.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

'Mahkemeler birinin mahkumiyetine karar verdiğinde temyiz yolu var ve insanlar bunu biliyor. Kendi hürriyet alanıma çok ciddi bir müdahale var. Devlet olarak bunu bizim daha güvenceli bir usule bağlamamız; bu vatandaşlık hakları bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.'

"BAKANLARLA İLGİLİ FEZLEKELER GEÇEN HAFTA SAVCILIKLARA İADE EDİLDİ'

'4 bakanla ilgili fezleke neden geri gönderildi?' sorusuna ise Bakan Bozdağ şöyle cevap verdi:

'Fezlekeleri geçen hafta Adalet Bakanlığı savcılıklara iade edildi. Geçen hafta iadesi yapıldı. Bakanlarla ilgili savcılıkların uyması ve uyulması gereken kurallar düzenlenmektedir. Bu çerçevede bizde genelge var. Bu genelgeye göre iade etti. Bu geneldeki bazı hususlara uyulmadığı için bu fezlekeleri iade etti.'

Bakan Bozdağ, 'İzmir Cumhuriyet Savcısını aradım. Kanunen Adalet Bakanlığı'na bağlıdır, önemli olaylar olduğu zaman ilgili savcılar Adalet Bakanlığı'na derhal bilgi vermekle yükümlüdürler. Ben başsavcıyı aradığımda TV'ler soruşturmayla ilgili detayları paylaşılıyor. Kendisine de söyledim, soruşturmalar gizlidir. İnsanların lekelenmeme hakkına hepimizin saygı duyması esastır. Hukuka uymak ve hukuku uygulamak hepimizin görevidir. Soruşturmanın gizliliği insanların hukukunu, onurunu korumak içindir. Ben soruşturmalara müdahale edilmemesi gerektiğine inananlardanım' dedi.

'Bana bir tane adalet bakanını gösterin ki başsavcı aramamıştır' diyen Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

'Başsavcı hem benimle konuşmamış, benim rızam dışında tutanak tutuyor, onu ifşa ediyor. O da ayrıca bir suç, benim söylemediğim şeyleri ekliyor. 32 tane de klasörü ekleyerek gönderiyor. Ben Adalet Bakanı olarak hukukun içinde kaldım. Hukukun dışına hiç çıkmadım. Suç olacak hiçbir şey yapmadım. Kemal Kılıçdaroğlu dün açıklama yapıyor. 'Fezlekeler elimizde' diyor, 'Satır satır okuduk' diyor.'

Gazetecilerin 'Savcı mı verdiği diyorsunuz?' şeklindeki sorusuna ise Bakan Bozdağ, 'Hayır kim verdi bilmiyorum' karşılığını verdi. Bakan Bozdağ, kendisiyle ilgili başka bir fezlekenin de Adana'dan geldiğini söyledi. Bunun üzerine bir gazetecinin 'Adana'yı aradınız mı?' şeklindeki sorusuna Bozdağ, 'Evet aradım, aynı soruşturmalarla ilgili usul var. MİT Kanunu'nun 26. maddesi' cevabını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ yeni paketin detaylarını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN