Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamzaçebi'den İstinye Park'ta ev iddialarına yanıt

CHP Grup Başkanveli Akif Hamzaçebi, İstinye Park'ta ev aldığı yönündeki iddialara yazılı açıklamayla cevap verdi.

Giriş Tarihi: 8.2.2014 12:58 Güncelleme Tarihi: 8.2.2014 12:59
Akif Hamzaçebi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bir gazete ile bazı internet sitelerinde yer alan haberlerde bir kişinin,bir belediye başkanı ve onunla yakınlığı olduğu ifade edilen bazı kişilerin malvarlıkları ile ilgili olarak ileri sürdüğü iddialara yer verilmiştir. Bu kapsamda benim İstanbul İstinye Park'ta satınalmış olduğum apartman dairesi ile ilgili olarak herhangi bir somut iddia ortaya konulmamakla birlikte, diğer kişilerin daireleri ilgili iddialar ileri sürülürken aynı yerde benim de daire sahibi olmam dikkat çekti denilmek suretiyle şaibeli bir durum varmış izlenimi yaratılmaya çalışılmıştır.

Söz konusu iddianın ortaya konuluş tarzı benim anılan daireyi nasıl satınalabildiğim konusunda zihinlerde soru işareti yaratmak gibi bir amacı taşımaktadır.

Bu nedenle konuyla ilgili açıklama yapmayı zorunlu görüyorum.

1.Sarıyer İlçesi sınırları içerisindeki İstinye Park'tan bir apartman dairesi satınalmak amacıyla inşaat aşamasında iken projeye girdim.2006 yılında başlayan ve sonraki yıllarda devam eden ödemelerimin sonrasında 2009 yılında tapu aldım.

2.Tapu almak için şirketin bana ismini bildirdiği kişiye vekalet verdim.Vekalet verdiğim kişiyi tanımam.Bugün ismini bile hatırlıyor değilim.Aynı kişinin başkaları adına da vekaleten daire almış olmasının benim daire iktisabımla ilişkilendirilmesi çirkinliktir.

2.Eşime,evliliğimizden önce babası ve annesinden 1982 yılında veraseten intikal eden muhtelif taşınmazlardan (bugün itibarıyla veraseten intikal edenlerden 13 adet taşınmaz kalmıştır), 7.000 metrekare civarındaki bir arazinin 1998 yılında imzalanan kat karşılığı sözleşmesi ile değerlendirilmesi sonucunda 2006-2007 yıllarında elde edilen 10 adet müstakil ev(dubleks villa)in 1/2 şer hissesinin tamamının satışından gelen gelirin bir bölümü,bir bankadan ipotek karşılığı kullandığım 90.000 dolarlık konut kredisi ile diğer tasarruflarımız söz konusu daireyi satınalmanın finansmanında kullanılmıştır.

3.Anılan daire iktisap sonrasında kiraya verilmiştir.

4.Kira gelirleri vergi dairesine beyan edilmekte ve gelir vergileri ödenmektedir.

5.Anılan daire TBMM Başkanlığına verdiğim mal bildirimlerinde beyan edilmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamzaçebi'den İstinye Park'ta ev iddialarına yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN