Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 11.2.2014 19:30 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 20:21
Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Rajoy basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:


- Yakın coğrafyamızdaki siyasi depremler Avrupa Birliği içindeki vazgeçilmez bir ortak olan İspanya ile bu akşam değerlendirilen konulardan oldu. Suriye ve Kıbrıs konularını da aramızda değerlendirdik. Kıbrıs konusunda bugün başlayan süreç dünyada olumlu etkiler uyandırdı. Temenni ederiz ki görüşmeler bu belirlenen çerçeve içinde devam eder ve on yıllardır devam sıkıntıları aşmış oluruz. Biz garantör devlet olarak elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. İspanya'nın da 50 yılı bulan bir ETA sorunu var. Bizde de bölücü terör örgütü sorunu var. Terörle mücadele konusunda dayanışma içerisinde olacağız. İçişleri bakanlarımız da bu konuda görüşüyorlar.

İNTERNET DÜZENLEMESİ

Avrupalı dostlarımızın ve Türk medyasının şunu bilmesini istiyorum. Göreve geldiğimizde internet 20 bin kişi tarafından kullanılıyordu şimdi 34 milyon insan internet kullanıyor. Okullarımızda da interneti yaygınlaştırdık. Tabi burada özel hayatın korunmasına dair bir tedbir var. Yapılan düzenleme farklı yrlere çekiliyor. Bir parelel yapılanmanın devlet içerisinde oluşturulmasına internet aracılığı ile yapılmaya çalışılması bizi böyle bir tedbir almaya itmiştir. Ben bu hafta 100 bin tableti okullarımıza dağıtacağız. Bütün bu okullarda da internet ağı var. Böyle bir adımı atan iktidar internete karşıdır açıklaması yapılabilir mi?

Çeşitli dinlemeler ve ortam dinlemeleriyle devlet içinde paralel bir yapının aracı olarak internetin kullanılması böyle bir düzenlemeyi getirmiştir. Sandıkta kendileri için gelecek göremeyenler bu yollarla kara propaganda yapıyorlar.

Zaman Gazetesi Muhabirinin sorusuna Başbakan'dan sert cevap

Zaman muhabirinin yolsuzluk ve medyaya baskı iddialarıyla ilgili sorusu üzerine:

"Öncelikle iddia ediliyor ifadelerini bir kenara koy. İddia ediyoruz de. Çünkü bu iddiaların hepsinin altında patronlarınız ve dışa bağlı olduğunuz yer var. Urla'daki olayı söylüyorsunuz. Bu olay şahsımla alakalı değil. Hukukta bir kaide vardır, bunu öğren. Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Müddei kim. Mensubu olduğun gazete. Şu anda yargı süreciyle ilgili bu konuyu neden gelip bana yöneltiyorsun. Bunu patronlarına sor. Benim senede 3-5 kere görüştüğüm çok yakın bir dostuma ait 35 yıllık bir yerdir. Bunu da patronlarına söyle. Ama patronların doğru konuşmamayı adet edindikleri için burada da aynı şeyi devam ettirmektedirler. Bununla ilgili başbakanı lekeleyemezsiniz. Evet Fas'tan aradım. Sadece hatırlatmayı yaptım. O şahıslarda altyazıyla ilgili olarak bize yapılan hakaretlerle ilgili gerekli uygulamayı yaptılar. Ben ya da arkadaşlarım yeri gelmiş bu tür hakaretler yapıldığı zaman sizin gazetenize de demişizdir. Sabah –ATV ile ilgili havuz ifadesini kullanıyorsunuz. Bunu siz uyduruyorsunuz. Ne havuzu? Hisselerini amcasına satıyor. Havuz mu bu? Bunları patronlarına söyleyecek irade zaten sende yok. Söylesen de netice alamazsın. Maşallah birileri rüyalara büyük itibar ediyorlar. Tweetleri iki katına arttırmayı söylüyorlar. Sen de fetvayı aldığınıza göre tweetleri iki katına arttırmaya devam et."

İSRAİL'LE GÖRÜŞMELER NE DURUMDA?

- İsrail'le Mavi Marmara görüşmelerinde henüz belli bir noktaya gelmiş değiliz. Bir özür konusu vardı, bu gerçekleştirildi. Tazminat noktasında görüşmeler yapıldı. Ambargonun kaldırılması da söz konusuydu. Ambargo kaldırılmadan hiçbir şey olmaz.

- Gazze'ye ambargonun kalkması lazım ve bunun yazılı bir protokole bağlanması lazım. İyi niyetin bir kayda girmesi lazım.

- Mavi Marmara gemisinde kimsenin elinde silah yoktu. Ama silahlı İsrail askerleri uluslararaası karasularda 9 vatandaşımızı şehit ettiler.

- İsrail denince akan sular duruyor. Orada hak aramayacak mıyız?

İddia ediliyor ifadeleri bir kenara koy iddia ediyoruz de. Çünkü bu iddialarınızın hepsinin altında patronlarınız var. Ve bu iddialarının hepsinin altında dışa bağlı olduğunuz yer var.Bu dışa bağlı olduğunuz yer size nasıl komut veriyorsa ona göre hareket ediyorsunuz. Öncelikle bu Urla ile alakalı olay şahsımla alakalı değildir. Müddei iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Bu hukukun bir kaidesidir. Müddei kim;mensubu olduğun medya organı. Bu gazete iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Ve o söylenen yer 35 yıl önce inşaa edilmiş bir yerdir. Ve bunun bir süreci vardır. Burayla yargı süreci olan bir yer ile ilgili şahsa niye yöneltmiyorsunuz da bunu gelip bana yöneltiyorsun. Şahsımla bunun zerre kadar alakası yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN