Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'e Almanya kıskacı

Giriş Tarihi: 11.2.2014

Rheinland Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz "Gülen Cemaati'ni bütün Anayasayı Koruma Teşkilatları yeniden incelesin, sonucu İçişleri Bakanları Konferansı'nda tartışalım" dedi

Gülen Hareketi'nin Almanya'da yakın takibe alınması taleplerine Rheinland Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz de katıldı. Lewentz, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'ye bir mektup yazarak, Gülen Hareketi ile ilgili haberlerin ciddiye alınmasını istedi. Bakan Lewentz, Gülen konusunun, Almanya İçişleri Bakanları Konferansı'nda ele alınmasını talep etti.

"YENİDEN İNCELENSİN"
Gülen Hareketi'nin ülke genelinde Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından yoğun bir denetim altına alınmasını isteyen Lewentz, "Ülke genelindeki tüm Anayasayı Koruma Teşkilatlarının (gizli servis) birlikte, ortada olan iddiaları, muhtemel aşırı hedefler de dikkate alınarak, şimdiye kadar olandan daha derin incelemesini istiyorum" dedi. Lewentz gizli servisin elde ettiği sonuçların bir dahaki İçişleri Bakanları Konferansı'nda tartışılmasını istedi. İçişleri Bakanları konferansında, Almanya'daki tüm eyaletlerin içişleri bakanları, Federal İçişleri Bakanı'nın başkanlığında toplanıyor ve iç siyasetle ilgili gelişmeleri ele alıyor. Lewentz, "Hedefimiz ön yargılama değildir. Buna rağmen ortadaki iddiaları sonucu açık şekilde analiz etmemiz gerekir. Almanya açık ve hoşgörülü bir ülke. Herkes, Anayasanın temelinde hareket etmeli. Bu temel kaide herkes için geçerlidir ve biz demokratlar olarak buna dikkat etmeliyiz" dedi. Hareket hakkındaki iddiaların incelenmesi gerektiğini savunan Roger Lewentz mektubunda, "Hareket hakkındaki eleştirel haberler ve hareketin Türkiye'deki etkileri, insanlarda büyük bir tedirginliğe yol açtı" diye konuştu. Şimdiye kadar olan tartışmalara dikkat çeken Lewentz, "Gelişmeler, İçişleri Bakanlığımıza, Fethullah Gülen hareketi ve onlara yakın olan eğitim kurumları ile ilgili gelen soruların artmasına yol açtı" dedi.

"MECLİS ARAŞTIRSIN"
Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Baden Württemberg Eyaleti Meclis Grup Başkanı Peter Hauk da, Gülen Cemaati'nin Almanya'daki etkisinin açığa çıkartılmasını istedi. Hauk, "İddialar mecliste ele alınmalı" dedi. Der Spiegel dergisinde Maximilian Popp imzasıyla çıkan haberde ise, "Cemaate yakın eğitim kurumlarında neler oluyor?" diye sorulurken, Almanya'da siyasilerin hukuki adımlar atmayı düşündüğü kaydedildi ve Rheinland Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz'in açıklamalarına dikkat çekildi.

FRANKFURT / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'e Almanya kıskacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN