Sanık 100 askerden 'kumpas' başvurusu

Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarının 100 sanığı mahkemelere yaptıkları başvurularda "Cemaatin kendileri gibi Başbakan'a da kumpas kurduğunu" iddia etti

Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalarla orduya kumpas kurulduğu iddiası üzerine, Genelkurmay Başkanlığı'nın suç duyurusu ile başlatılan soruşturmaya bir ayda yaklaşık 100 sanık asker başvurdu. Bu sanıklar arasında Balyoz davasının 1 numaralı sanığı emekli Org. Çetin Doğan, emekli albay Dursun Çiçek, Şantaj ve Askeri Casusluk davasında mağdur, Balyoz'da ise sanık olan emekli tümamiral Haydar Mücahit Şişlioğlu, Ergenekon sanığı emekli Albay Levent Göktaş, Kafes Eylem Planı'nı hazırlamakla suçlanan ve Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmattan sorumlu tutulan emekli Binbaşı Levent Bektaş da var. Son olarak dün Ergenekon, Balyoz ve İzmir'deki Askeri Casusluk davalarında yargılanan 41 asker daha dilekçe verdi. Sanıklar adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu dilekçede avukat Nevzat Güleşen, "Gülen cemaati tarafından TSK'ya kurulan kumpas ve komplonun MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a da uygulanmak istendiğini" belirtti. Dilekçede "Gülen cemaatinin bu cüretkar hamlesi, AK Parti ve Başbakan'a karşı yapılan doğrudan bir hamle olarak algılanmıştır. Bu, doğru bir algıdır" dendi. Dilekçede savcılıktan "kayıp dinleme cihazları"nın ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in, askerlerin evlerine ve bürolarına şüpheli malzemeler konulduğu ifadesinin soruşturulması ve Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk davalarındaki sahtecilik şüphelerinin incelenmesi istendi. Emekli Org. İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer de başvuru hazırlığında olduklarını söyledi.

5 NO'LU HARDDİSK KUMPASIN BELGESİ
Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına mahkum olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer ile eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın avukat Murat Ergün, Gölcük'te bulunan 5 No'lu harddiskin, kendi müvekkillerine kurulan 'kumpasın belgesi' olduğunu söyledi. Avukatlar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, İnternet Andıcı davası ile Ergenekon davasının birleştirilmesi kararında 5 No'lu harddisk içindeki "proje" ve "kitleşim" isimli dijital verileri gerekçe olarak gösterdiğine vurgu yaptı. Avukatlar, TÜBİTAK'ın 5 No'lu harddisk üzerinde 28 Temmuz 2009'dan sonra "oynama" yapıldığı tespit ettiğini belirterek, "5 No'lu harddiskin kumpas için kullanıldığı ortaya çıkmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanık 100 askerden 'kumpas' başvurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN