Her ZAMAN işiniz yalan

Giriş Tarihi: 12.2.2014

SABAH'ın, Somali'de Gülen grubuna bağlı atıl kamplara ilişkin haberinden rahatsız olan Zaman gazetesi, gerçeği balçıkla sıvamaya kalkıştı. Ama pek çok soru hâlâ cevap bekliyor

Siyaseti dizayn etme amacıyla 17 Aralık'ta darbe girişiminde bulunan Gülen örgütünün yayın organı Zaman, SABAH'ın Somali'deki yardım skandalını duyurmasından rahatsızlık duydu. "Bir haberde 6 yalan" başlığıyla SABAH'ı yalanlamaya kalkan Zaman, Kimse Yok Mu Derneği'nin yalanlarını gerçek gibi sunmaya çalıştı ama gerçeklerin balçıkla sıvanmayacağını unuttu. İşte Zaman'ın yalanları ve gerçekler:
Yalan Zaman'ı: Ağustos 2011'den bugüne toplam 53 milyon liralık yardım ulaştırıldı.
Gerçek: Somali Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Muhammed Abdülkadir Nur "Kimse Yok mu Derneği 2012'den bu yana Somali'de faaliyet göstermiyor. Sadece kurban kesiyorlar, okulları var" diyor. 53 milyon liralık yardım ulaştırdıysanız, belgelerini açıklayın. Gazeteye bir bakanla fotoğrafı, sağlık yardımını ya da bir çocuğun elinde çikolatalı fotoğrafı değil, depoları, yemek ocaklarını, kamplar arası nakil yemek araçlarını gösterin.
Yalan Zaman'ı: Somali'de Kimse Yok Mu Derneği'ne ait kamp yok.
Gerçek: O zaman 7 numaralı kampın kapısında niye 'Kimse Yok mu' ismi yazıyor?
Yalan Zaman'ı: 7 kampta 90 bin kişiye sıcak yemek, 5 bin çocuğa sıcak mama dağıtıldı.
Gerçek: 7 numaralı kampın sorumlusu 'Bize bir tabak yemek gelmedi' diyor. Eğer o kadar yemek taşıdıysanız adınızı neden kamptan sildiler? İsminizi silerken neden itiraz etmediniz? 7 numaralı kampın dışında diğer kamplar şehir dışında. Bu kamplara terör nedeniyle ulaşmak mümkün değil, siz nasıl ulaştınız?

DERNEĞE AİT BİR AŞEVİ YOK

Yalan Zaman'ı: Somali, haberin kaynağı Kamil Kemal Güller'i tanımıyor.
Gerçek: Şubat 2012'den Kasım 2012'ye kadar Somali Federal Geçiş Hükümeti Dışişleri Bakanı Abdullahi Haji Hasan'ın Kamil Kemal Güller'i Dışişleri Bakanlığı'na siyasi danışman olarak atadığına ilişkin belge ortada. Belgede Güller'in görevinin bitiş tarihi yazmıyor.
Yalan Zaman'ı: 15 milyon TL'ye mal olan hastane, okul, yurt ve aşevi 3 ay önce teslim edildi.
Gerçek: Kimse Yok Mu Derneği'ne ait herhangi bir aşevi yok.
Yalan Zaman'ı: Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmet, üstün hizmet madalyası verdi.
Gerçek: Başbakan Erdoğan'ı Somali'ye gidişinde Cumhurbaşkanı Ahmet karşıladı. Oraya Başbakan Tayyip Erdoğan'la gelen bütün yardım kuruluşlarına plaket verildi.

İŞTE BELGESİ

Kamil Güller'in Somalili Bakan (mavi ceketli) tarafından atandığına dair belge.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her ZAMAN işiniz yalan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN