Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni müzakere dönemi başladı

Kıbrıs'ta çözüm için KKTC lideri Eroğlu ile Rum lider Anastasiades 22 ay aradan sonra tekrar bir araya geldi. Liderler sorunu çözme konusunda kararlı oldukları mesajını verdi

Kıbrıs sorununun çözümü için hazırlanan ortak metinde anlaşma sonrası KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades, eski Lefkoşa Havalimanı'nın yakınlarındaki ara bölgede bir araya geldi. Eroğlu ile Anastasiades ve ekiplerinin 22 ayın ardından katıldığı ilk toplantı, Kıbrıs'taki BM İyi Niyet Misyonu ekiplerinin binasında saat 11.35'te başladı. Liderleri BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim karşıladı. Heyetlerin görüşmesinin ardından ortak metini Buttenheim okudu. Daha sonra iki lider tokalaşarak poz verdi.

AL-VER DÖNEMİ

Eroğlu, ortak açıklamanın soyut ve yoruma açık ifadeler içerdiğini belirterek "Bizi kapsamlı çözüme götürecek olan, al-ver içeren yapılandırılmış bir süreçtir" dedi. Eroğlu 14 Şubat'ta iki müzakerecinin bir araya gelip sürecin programını hazırlayacağını ve yapılandırılmış müzakerelerin netleştirileceğini söyledi. Eroğlu, ortak açıklamada Ada'da yaratılacak yeni düzenin kimse tarafından tek yanlı olarak değiştirilemeyeceğini de kayıt altına aldıklarını vurguladı. Anastasiadis ise iyi bir başlangıç yaptıklarını kaydederek, "Kıbrıs'ta 40 yıldan bu yana süren kabul edilemez durumuna bir son vermeye kararlıyız" dedi. Anastasiades, sürecin galibi ve yeniklerinin olmayacağını belirtti.

DÜNYA GÖRÜŞMEDEN MEMNUN
Türkiye, görüşmelerin başlaması nedeniyle iki lideri de kutladı. Başbakanlık açıklamasında, "Türkiye, adil ve kalıcı bir siyasi çözüm istemektedir" denildi. Beyaz Saray açıklamasında da "Başkan Obama ile ABD, iki liderin buluşmasını memnuniyetle karşılıyor" ifadesine yer verildi. İngiltere Başbakanı David Cameron, adil, kalıcı ve kapsamlı çözüm çabalarına tam destek verdiklerini belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı Frank- Walter Steinmeier, "Kıbrıs konusu nihayet bir ivme kazandı" dedi. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da iki lideri gösterdikleri cesaret nedeniyle kutladı.

ORTAK METİNDEN
"Müzakereler, 'her konuda uzlaşı sağlanmadan hiçbir konuda uzlaşı yoktur' prensibine dayalıdır. Liderler en kısa sürede anlaşmaya varmayı amaçlayacak ve ardından bu anlaşma ayrı ayrı ve eşzamanlı referanduma götürülecektir. Anlaşma, siyasi eşitlik temelinde iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni müzakere dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN