Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Elvan'dan internet açıklaması

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 5651 Sayılı Kanun'da yapılan düzenleme ile ilgili olarak kamuoyunda tartışma konusu olan bazı hususlara dair açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 13.2.2014 13:43 Güncelleme Tarihi: 13.2.2014 15:27
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet düzenlemesine ilişkin, "Mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişigüzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyecek" dedi.

MAHKEME KARARI ŞARTI

Bakan Elvan, 5651 Sayılı Kanun'da yapılan düzenleme ile ilgili olarak kamuoyunda tartışma konusu olan bazı hususlara dair açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, "Yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını" ifade etti.

"BİLGİLER GELİŞİGÜZEL TEMİN EDİLMEYECEK"

Kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini vurgulayan Bakan Elvan, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişigüzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğini dile getirdi. Bakan Elvan, trafik bilgileri konusuna da açıklık getirerek, "Trafik bilgileri olarak istenecek veriler arayan ve aranan IP'ler, arama tarihi ve saatidir" dedi.

Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği'nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, internet servis sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti. Bakan Lütfi Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konacağını vurguladı. Bu çalışmalara BTK ile birlikte bütün içerik, yer ve servis sağlayıcıların da katılacağını belirten Elvan, ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını kaydetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Elvan'dan internet açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN