CHP cadı kazanı

CHP'de aday kavgası büyüyor. CHP Genel Merkezi'ni protestolar sürerken, İzmir'de dün 3 ilçe belediye başkanı daha istifa etti. 10 ilçe belediye başkanı ise ültimatom gibi bir bildiri yayımladı

Giriş Tarihi: 13.2.2014
CHP'de Edirne ve Kırklareli'ndeki isyanların ardından dün İzmir'den yeni istifalar geldi. Kınık Belediye Başkanı Süleyman Kaya, Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün ve Dikili Belediye Başkan Vekili Yusuf Altıparmak da Genel Merkez'in aday seçimi nedeniyle CHP'den istifa ettiklerini açıkladı.

10 İLÇEDEN ÜLTİMATOM

Yeniden aday gösterilmeyen İzmir'in 10 CHP'li ilçe belediye başkanı ise ortak imzayla bildiri yayımladı. Başkanlar bildiride, tüm başarılarına rağmen aday belirleme sürecinde "kamuoyunda başarısız gösterildiklerini", "küçük düşürüldüklerini" savunarak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Beşli Komisyon, MYK ve Parti Meclisi'nden açıklama istedi. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Dikili Belediye Başkan Vekili Yusuf Altıparmak, Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Kınık Belediye Başkanı Süleyman Kaya, Kiraz Belediye Başkanı İsmet Korkmaz, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün'ün imzalarını taşıyan ortak bildiride şu ifadeler yer aldı: "Kamuoyunda bizleri başarısız gösteren, ailelerimizi, sevenlerimizi ve onurumuzu küçük düşüren aday belirleme sürecinde; hangi başarısızlığımızdan, hangi yanlışımızdan ya da kim ve kimlerin karşı çıkışından dolayı aday gösterilmedik. Sevenlerimize, halkımıza ve bu fedakârca görevi yaparken bizi yalnız bırakmayan, çoğu zaman ihmal ettiğimiz ailelerimize bir açıklama yapmak Sayın Genel Başkanımızın, Beşli komisyonun, MYK'nın ve Parti Meclisi'nin görevidir ve bu açıklamayı istemek de bizim hakkımızdır" ifadeleri yer aldı. Gelişmeler üzerine açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ise "Adaylarımız değişmeyecek" dedi. Öte yandan CHP Parti Meclisi'nde İzmir'in ilçe belediye başkan adaylarına ilişkin MYK kararlarının değiştirilmesine tepki gösteren Çiğli Belediyesi CHP Meclis Üyesi Önder Özdemir ve bir grup partilinin açlık grevi dün de sürdü. Bu arada, aday seçimi yüzünden partisinden ayrılan CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Kılıçdaroğlu'nun istifa dilekçesini yırtması üzerine istifadan vazgeçtiğini açıkladı.

EŞEKLİ PROTESTO
CHP'nin Ankara'da Çankaya belediye başkanlığı adayına tepki gösteren bir grup partili, parti önüne getirdikleri "eşekle" protesto yaptı. Çankaya ilçe örgütü üyesi olduklarını belirten grup adına açıklama yapan Engin Balım, "Eşek olana semer vuran çok olur. Maalesef bizler üyeler olarak eşeklik ettik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP cadı kazanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN