17 Aralık soruşturmasında 6 tahliye kararı

İstanbul merkezli 17 Aralık'taki soruşturma kapsamında tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar verildi.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 10:54 Güncelleme Tarihi: 14.2.2014 17:20
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler ile eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, iş adamı Rıza Sarraf, Abdullah Habbani, Ahmet Murat Öziş, Umut Bayraktar, Onur Kaya, ve Mohammadsadegh Rastgar Shishehgarkhananeh'ın avukatlarınca farklı zamanlarda yapılan tahliye talepli dilekçeler, nöbetçi İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirildi.

Mahkeme, tutuklu şüpheli Süleyman Aslan'ın, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali, mevcut delil durumu, savunması, dinlenilen tanıklar ve hakkındaki suçlarla ilgili olarak delillerin büyük oranda toplan nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, diğer tutuklular, Abdullah Habbani, Ahmet Murat Öziş, Umut Bayraktar, Onur Kaya ve Mohammadsadegh Rastgar Shishehgarkhananeh'ın ise faillik durumunun değişme ihtimali mevcut delil durumu nazara alındığında tutuklu kalmalarının mağduriyetlerine sebebiyet vermemeleri bakımından tahliyelerine hükmetti.

ASLAN'A TEDBİR YOK

Mahkeme kararında, Süleyman Aslan hariç diğer şüpheliler Abdullah Habbani, Ahmet Murat Öziş, Umut Bayraktar, Onur Kaya ve Mohammadsadegh Rastgar Shishehgarkhananeh hakkında, "yurt dışına çıkış yasağı" ve "haftada bir en yakın kolluk merkezine imza verme zorunluluğu"ndan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

Mahkeme, Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler ile iş adamı Rıza Sarraf'ın tahliye taleplerini reddederek tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Tahliye talebinde bulunmayan tutuklu sanıklar Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir'i hakkında bir karar verilmedi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner'in yürüttüğü soruşturma kapsamında daha önce de Rüçhan Bayar, Muaccet Korkmaz ve Emir Eroğlu tahliye olmuştu. Son tahliye kararlarıyla birlikte 5 tutuklu sanık kalmış oldu.

SÜLEYMAN ASLAN CEZAEVİNDEN ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan eski Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan, cezaevinden tahliye oldu. Aslan'ın avukatı Ersan Şen, müvekkiline yurt dışına çıkış yasağı konmadığını söyledi.

İŞTE MAHKEMENİN KARARI

Sabah gazetesinden Veli Sarıboğa'nın ortaya çıkardığı tahliye kararına göre; mahkeme heyeti tarihi bir karar vererek telefon dinleme kayıtları ve teknik takip kayıtları tek başına delil saymadı.

Ayrıca mahkeme, bakanlarla ilgili telefon ve teknik kayıtların tesadüfen elde edilmiş deliller olduğu, Anayasa'nın 83 ve 100. maddesi gereğince, telefonlarının bu şekilde dinlenemeyeceğini de kararda belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık soruşturmasında 6 tahliye kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN