Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanunsuz dinleme kanıttan sayılmadı

17 Aralık'ta gözaltına alınan, aralarında eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da olduğu 6 kişi tahliye edildi. Gerekçeli kararda 'delillerin yan unsurları yok' tespiti yer aldı

17 Aralık'ta gözaltına alınan, aralarında eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da olduğu 6 kişi tahliye edildi. Eski bakanların çocukları Kaan Çağlayan ve Barış Güler ile işadamı Reza Zarrab'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 11 kişiden 9'u tahliye talebiyle nöbetçi İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Soruşturma savcısı Ekrem Aydıner, şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme ise Süleyman Aslan, Abdullah Happani, Ahmet Murat Öziş, Umut Bayraktar, Onur Kaya, Mohammadsadegh Rastgar Shishehgarkhananeh'ın tahliyesine karar verdi. Zarrab, Çağlayan ve Güler'in tahliye talebi reddedildi. Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir ise tahliye başvurusunda bulunmadıkları için incelenmeye alınmadı. Mahkeme, Aslan dışındaki tahliye olanlar hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti. Kararın cezaevine iletilmesinin ardından Aslan, tutuklu bulunduğu Paşakapısı Cezaevi'nden tahliye oldu. Soruşturmada daha önce de Rüçhan Bayar, Muaccet Korkmaz ve Emir Eroğlu tahliye olmuştu.

'TAPE'DEN DELİL OLMAZ'
Mahkemenin tahliye kararında, telefon dinleme ve ortam dinleme kayıtlarının, yan delillerle desteklenmeden tek başına delil olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi. Teknik takibe takılan bakanlarla ilgili olarak da, bakanlar hakkında mahkeme kararı bulunmadığı için telefon dinleme ve teknik takip kayıtlarının soruşturma dosyasında bulunamayacağı belirtildi. Aslan'ın avukatı Ersan Şen ise müvekkiline, yurt dışı çıkış yasağı konulmadığını ve adli kontrol uygulama kararı olmadığını açıkladı. Aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Fatih Belediye Başkanı'nın kardeşi Sebahattin Demir'in de aralarında bulunduğu 7 kişinin de tahliyesine karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanunsuz dinleme kanıttan sayılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN