Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nden Somali tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Somali'ye yaptığı yardımlara ilişkin basında yanlış yorumlara yol açabilecek maksatlı haberlerin yer aldığına işaret ederek, Türk kurum ve kuruluşlarının Somali'de yürüttüğü faaliyetlerin art niyetli ve maksatlı haberlerle değersizleştirilmesi çabalarının üzüntüyle karşılandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 16.2.2014 16:56 Güncelleme Tarihi: 16.2.2014 16:56
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizin Somali'ye yapmakta olduğu yardımlara ilişkin olarak son günlerde bazı basın organlarında yanlış yorumlara yol açabilecek maksatlı haberlerin yer aldığı izlenmektedir" denilerek, bu bağlamda çeşitli bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasında yarar görüldüğü kaydedildi.

Somali Cumhurbaşkanı'nın talebi doğrultusunda, Somali Federal Hükümetinin acil bütçe ihtiyaçlarına katkıda bulunmak üzere 2013'ün haziran-aralık döneminde Türkiye tarafından Somali'ye aylık nakit bütçe desteğinin sağlandığına değinilen açıklamada, Somali'de bankacılık hizmetlerinin mevcut olmaması nedeniyle söz konusu nakit bütçe desteğinin kurye aracılığıyla Mogadişu'ya ulaştırıldığı ve Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği tarafından usullere uygun olarak Somali Federal Hükümetine elden teslim edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Somali'ye yapılan nakit bütçe desteğiyle ilgili olarak en başından itibaren uluslararası toplumla gerekli bilgiler paylaşılmıştır. Esasen, nakit bütçe desteğimiz Somali Federal Hükümeti tarafından yayımlanan bütçe bilgilerinde de yer almıştır. Tarafımızdan sağlanan nakdi yardımlar sayesinde Somali Federal Hükümeti tarafından kamu çalışanlarına ilk defa düzenli aylık maaş ödenmesi mümkün olabilmiştir. Somali'ye yönelik kapsamlı yardım stratejimiz çerçevesinde Somali Federal Hükümetine 2014 yılı içinde de bütçe desteği sağlanmasını teminen çalışmalarımız sürmektedir" ifadelerine yer verildi.


SOMALİ'DE SAYISIZ KALKINMA PROJESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Ağustos 2011 tarihinde Mogadişu'ya yaptığı ziyaretin Somali'nin tarihinde bir dönüm noktası teşkil ettiği belirtilen açıklama, şunlar kaydedildi:

"Halkımız, ziyaret öncesinde yapılan çağrı üzerine ve başlatılan yardım kampanyasına Somali için yaklaşık 500 milyon Türk lirası yardımda bulunmuştur. Sayın Başbakanımızın ziyaretini takip eden dönemde, kamu ve sivil toplum kuruluşlarımız, Somali'nin yeniden ayağa kaldırılmasını teminen işbirliği içerisinde faaliyette bulunmaya başlamıştır. Bu çerçevede, Somali'de sağlık, eğitim, insani yardım, belediyecilik hizmetleri ve altyapısı ile su kuyusu açılması gibi çok farklı alanlarda sayısız kalkınma projesi tamamlanmış ya da çalışmaları devam etmektedir. Yeniden inşa edilen, tüm teçhizatı sağlanan ve beş yıllığına işletmesi üstlenilen Mogadişu'daki 200 yataklı Diğfer Hastanesi, Afrika'nın sayılı hastanelerinden biri haline gelmiştir. Hastanenin resmi açılışının nisan ayı içerisinde yapılması öngörülmektedir."

Açıklamada ayrıca, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali'nin her bölgesinde eğitim, sağlık, tarım ve su ihtiyacı alanlarında projeler hayata geçirildiği, Türk Kızılayı'nın Mogadişu'da yaklaşık 20 bin yerlerinden edilmiş Somalilinin barındığı ve uluslararası toplumun beğenisini kazanan kampın işletmesini yürütmekte olduğu, yetimhane ve hastanelerde kalan 15 bin Somalili için günlük sıcak yemek çıkarıldığı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Mogadişu'da Somalilere ücretsiz sağlık hizmeti verildiği ve ilaç sağlandığına, Türk sivil toplum örgütlerinin, başta sağlık ve eğitim alanlarında kalkınma projeleri yürüttüğüne değinilen açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın da Mogadişu Belediyesi ile işbirliği içerisinde Mogadişu'nun çehresini değiştiren hizmetlerde bulunmaya devam ettiği, Mogadişu'nun ana yollarının onarım ve bakımları yapılarak asfaltlanması çalışmalarının hızla ilerlediği kaydedildi.

Türkiye ile Somali arasında üst düzeyli ve teknik ziyaretlerin de karşılıklı olarak sürdürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum örgütlerimizin Somali'de büyük fedakarlıklarla ve güvenlik tehdidi altında icra etmekte oldukları, Somali halkının ve uluslararası toplumun bugün hayranlıkla karşıladığı faaliyetlerin bu tür art niyetli ve maksatlı haberlerle değersizleştirilmesi çabaları üzüntüyle karşılanmaktadır. Hükümetimiz, Somali'de 2011 yaz aylarında yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz kalmayarak kardeşlik duygularını gösteren halkımızdan aldığı destekle Somali'de faaliyette bulunmaya ve Somali halkının yanında yer almaya devam edecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden Somali tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN