Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her saniyesinde delil aradılar...

Giriş Tarihi: 16.2.2014

TIR baskını görüntülerini saniye saniye inceleyen 4 müfettiş delil aradı. Skandal görüntüler casusluk soruşturması için de yol gösterici olacak

Adana'da MİT TIR'larına yapılan baskınla ilgili ortaya çıkan görüntüler müfettişlerce incelendi. Dört müfettiş an be an inceledikleri görüntülerden delil topladı. Ceyhan gişelerindeki bir karayolları görevlisi o gün gişelerin hemen çıkışındaki bekleme alanında saat 11.00 sularında başlayan hareketlilikten şüphelendi ve 11.20'de kamerayı manüele alıp askeri yığınağı an be an görüntüledi. Saat 12.00'a doğru askeri yığınak arttığı gibi mobil karakolda sahada konuşlandırıldı. Saat 12.01 olduğunda ise gişelerden geçen 3 TIR jandarma tarafından çevrildi. Fakat bunlara eskortluk yapan bir taksi asıl hedefti. Taksinin etrafı çevrildi. Gerek şoför gerek yolcu tarafı kuşatıldı. Araçtan çıkarılmaya çalışılan kişiler MİT görevlisi olduklarını söylediler ancak darp edilmekten kurtulamadılar. Elleri arkadan kelepçelenip yere yatırılan ve yerde de tekmelenen MİT personeli, neye uğradığını şaşırdı. Baskın 12.01'de gerçekleşti ama Vali Hüseyin Avni Coş olaydan 40 dakika sonra haberdar edildi. Gazeteciler bile olay yerine daha erken gelmiş hatta DHA 12.30'da haber servisini tamamlamıştı. Adana İl Jandarma Komutanı ise neden kendisine haber vermediğini soran Vali Coş'a, "Savcı bey öyle istedi" karşılığını verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir programda olan Vali Coş, hemen Adana Emniyet Müdürünü de yanına alarak olay yerine gitti.

BİR KOPYASINI DA MİT İSTEDİ

Bölgeye ulaştığında MİT görevlilerinin darp edildiğini bir MİT mensubunun yüzünde yaralar olduğunu gördü. Olay yerinin karşısında bulunan Karayolları binasına ait kamerayı görüp görüntülerin alınması talimatını veren Vali Coş bu kararı ile skandal baskının en önemli deliline de ulaşmış oldu. Olay yerine gelen savcı ile yaptığı kritik görüşme sonucu TIR'ların yoluna devam etmesini sağlayan Hüseyin Avni Coş, 4 ayrı CD içinde gelen görüntüleri incelediğinde ise gözlerine inanamadı. Tutanakla görüntüleri idari tahkikat yürüten Başmüfettiş Turgut Alpman'a teslim eden Vali Coş, konunun hassasiyeti gereği kopyasını da almadı. Biri Başmüfettiş Turgut Alpman olmak üzere dört mülkiye müfettişi de olay görüntüleri an be an inceledi. Delil arayan müfettişler hazırlayacakları raporlarında izlenimlerine yer verecekler. Rapor Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen casusluk soruşturmasında da başlıca delilerden olacak. Skandal görüntüler kamuoyuna yansımadan bir kopyası Başbakanlığa gitti. Başbakan Tayyip Erdoğan bizzat izlediği görüntüler karşısına şaşkınlık yaşarken görüntülerin bir kopyası da MİT'in de yaşananlar ile ilgili hukuki süreç başlatmak için görüntüleri talep ettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her saniyesinde delil aradılar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN