Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kara propaganda yapılıyor"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'daki düzenlemeye ilişkin, "Maalesef CHP ve diğer muhalefet partileri bunu çarpıtarak sanki 'halk oylamasında kabul edilmiş olan anayasa değişikliği ortadan kaldırılıyormuş oradan geri adım atılıyormuş' gibi bir hava oluşturmaktadır" dedi.

Giriş Tarihi: 16.2.2014 17:11
Bozdağ, partisinin seçim irtibat bürosu açılışı için geldiği Sorgun ilçesinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Meclisten geçen HSYK'nın yapısını değiştiren yasa teklifinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, kanunun TBMM'de yapılan müzakere sonucunda kabul edildiği söyledi.

Bütün partilerin, kanun teklifinin müzakereleri sırasında yaşanan tartışmalarda kendi görüşlerini açıkça söylediğini anlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Ancak bu sırada yaşanan bazı üzüntü verici hadiseler keşke yaşanmamış olsaydı, onlardan dolayı hepimiz üzgünüz. Çünkü parlamento fikirlerin, görüşlerin serdedildiği, değerlendirildiği ve neticesine göre kararlar verildiği bir yerdir. Orada şiddetin olması kabul edilemez. Milletin temsil edildiği yerde milletin temsiline uygun müzakerelerin olması bizim arzumuzdur, dileğimizdir. İnşallah bundan sonra parlamento görüşmeleri sırasında fikirler yarışır, görüşler yarışır orada değerlendirmeler olur, herkes dağarcığındaki ortaya kor ama asla şiddet ve şiddet görüntüleri olmaz."


"KARA PROPAGANDA YAPILMAKTADIR"

Anayasa'nın 159. maddesi ile diğer maddelerinin gayet açık olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"HSYK Kanunu'nda değişiklik öngören teklif Anayasa'ya aykırı değildir. Anayasanın 159. maddesinde halkımızın referandumda kabul ettiği temel ilkeler korunmaktadır. Kamuoyuna şöyle bir hava veriliyor; sanki 12 Eylül 2010'daki referandumda halkımızın kabul ettiği esaslarda yasa ile değişiklik yapılıyormuş, halkın referandumda evet dediği şey yasayla geri alınıyormuş gibi büyük bir kara propaganda yapılmaktadır, büyük bir çarpıtma yapılmaktadır. Örneğin bu metinde HSYK üyelerinin seçim kaynakları belirtilmektedir. Yargıtay, Danıştay, Akademi, cumhurbaşkanımızın seçecekleri ve ilk derece mahkemelerin seçecekleri bunların tamamı korunmaktadır. Kaç kişi seçecekleri tamamı korunmaktadır. Seçim usulü aynen korunmaktadır."

HSYK'nin üç daire halinde çalışacağının ifade edildiğini aktaran Bozdağ, teklifte, Anayasa'nın kabul ettiği temel esasları ortadan kaldıran düzenleme olmadığını vurguladı.

CHP'nin Anayasa Mahkemesine gidebileceğini ancak yasa değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanmadan müracaat etme imkanının olmadığını anlatan Bozdağ, "Maalesef CHP ve diğer muhalefet partileri bunu çarpıtarak sanki 'halk oylamasında kabul edilmiş olan anayasa değişikliği ortadan kaldırılıyormuş oradan geri adım atılıyormuş' gibi bir hava oluşturmaktadır. Bunun gerçekle bir alakası yoktur. Yapılan değişiklikler Anayasa'nın yasama yetkisine bıraktığı alanlarda anayasanın diğer hükümlerine uygun HSYK hükmü ve diğer hükümlerine uygun düzenlemeleri içermektedir" diye konuştu.

Bozdağ, CHP'nin HSYK düzenlemesine muhalefet etmekteki amacının yasamanın işleyişini durdurmak olduğunu savundu.

"Yüksek yargıdan bazı hakim ve savcıların ses kayıtlarında 'AK Parti yüzde 65 oy da alsa bunları indirmeliyiz' dediklerine ilişkin iddiaların sorulması üzerine Bozdağ, söz konusu ses kayıtlarını dinlemediğini ifade etti.


"İKTİDARDAN AYRILMANIN YOLU TEKTİR"

Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu ve demokratik hukuk devletinde herkesin görevlerinin Anayasa ve yasalarla belirlendiğini anlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Tabi o kaset doğru mu bilmiyorum. Doğruluğunu öğrendikten sonra onun hakkında konuşma yapabiliriz. Ben sadece şunu söyleyebilirim, demokratik hukuk devletlerinde iktidara gelmenin yolu da iktidardan ayrılmanın yolu tektir, o da sandıktır. Sandığı da millet iktidarı verir iktidarı beğenmediği zaman da sandıkta iktidar değişikliğini bizzat millet yapar. Milletin dışında iktidar değişikliğini demokratik ülkelerde yapan güç ve kuvvet yoktur. Olması da mümkün değildir. AK Parti 2002'den beri milletimizin iradesiyle iktidardadır, halkla beraber yürümeyi ve birlikte hareket etmeyi başarmış bir partidir."

Bozdağ, milletin her seçimde birinciliği AK Parti'ye verdiğini dile getirdi.

AK Parti'nin gücünü milletin dua ve desteğinden aldığına dikkati çeken Bozdağ, kendilerinin de bunun farkında olduğunu söyledi.

AK Parti iktidarını engellemek isteyen çevrelerin olduğunu anlatan Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sadece muhalefet partileri değil bazı sivil toplum kuruluşları, bazı sermaye çevreleri, bazı medya çevreleri, bazı uluslararası çevreler, bazı işbirlikçiler, başkaca pek çok çevreler... AK Parti'den memnun olmayabilirler, iktidardan indirmek için uğraşabilir ki uğraşıyorlar. Biz 3 Kasım 2002'de seçime giderken başbakanımızın ismi milletvekilliğinden silindi, manşetlere neler atıldı neler. Milletin desteğiyle iktidara geldik ve ondan sonra da pek çok darbe teşebbüsleri, başkaca hadiseler ülkede yaşandı ama AK Parti hala iktidardadır. Bundan sonra da iktidarda milletimizin dua ve desteği ile devam edecektir. Ben sandık dışında iktidar arayanların hepsine buradan bir çağrı yapıyorum. Boşuna uğraşmayın sandığın dışında iktidar veren veya iktidar alan yer yoktur. Sandıkta iktidarı millet verir, istemediği zaman da tekrar millet alır, yerine kimin getirileceğine de millet karar verir. AK Parti, milletin duası ve desteği olduğu sürece iktidarda varlığını sürdürecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kara propaganda yapılıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN