Atina'da cephane Şişli'de sıvı bomba...

Giriş Tarihi: 17.2.2014

DHKP-C'nin Türkiye'deki ABD temsilciliklerine saldıracağı istihbaratı üzerine operasyon yapıldı. Atina'da variller içinde onlarca silah, İstanbul'da da patlayıcı malzemeleri ele geçti

ABD'nin Türkiye'deki elçiliklerine saldırı yapacağı istihbaratı üzerine törer örgütü DHKP-C'ye yönelik Yunanistan ve Türkiye'de başlatılan operasyonlar sürüyor. Atina'da örgüte ait variller içinde cephane ele giçirilirken, İstanbul Okmeydanı'nda ise örgütün sıvı bomba imalathanesi ortaya çıkarıldı.

PARMAK İZLERİ TÜRKİYE'YE YOLLANDI

ABD Ankara Büyükelçiliği'ne geçtiğimiz şubat başına düzenlediği bombalı saldırıyla bir vatandaşın ölümüne bir kadın gazetecinin yaralanmasına neden olan DHKP-C'nin, saldırının yıldönümünde ABD'nin Türkiye'deki elçiliklerini hedef alacağı istihbaratı, ABD ve Türk Emniyet birimlerini alarma geçirdi. Amerikan Merkezi Haber alma örgütü CIA'nın, örgütün Avrupa'da bulunan unsurlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği uzun süreli takipler sonrası Atina'da örgüte yönelik operasyon düzenlenmiş ve geçen pazartesi örgütün lideri konumundaki Hüseyin Fevzi Tekin ile Sabancı cinayeti zanlısı İsmail Akkol'un da arasında bulunduğu 4 DHKP-C'li gözaltına alınmıştı. Operasyonlarda ele geçirilen örgüte ait harita ve krokilerde ABD elçilik makamlarının adresleri çıkınca operasyon genişletildi ve geçen hafta Atina kırsalında boş bir arazide yapılan aramalarda, büyük varillere konularak toprağa gömülen silahlar ele geçirildi. DHKP-C'ye ait olduğu belirlenen varillerin içerisinde roketatardan otomatik tüfeğe, UZİ'den plastik patlayıcı ve dinamit lokumlarına kadar çok çeşitli ve yüklü miktarda cephaneye ulaşan Yunan polisi, silahlar üzerinden aldığı parmak izlerini Türk polisine gönderdi. Türk Emniyet birimleri parmak izlerini incelemeye alırken, bir yandan da örgüte yönelik operasyonları sürdürüyor. Bu kapsamda İstanbul Okmeydanı'nda örgüte yönelik operasyon düzenlendi.

5 AYRI ADRESE BASKIN...

Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından önceki gece sabaha karşı 5 farklı adrese baskın yapıldı. Adreslerden birinin bodrum katında örgüte ait molotof ve sıvı bomba imalathanesi ortaya çıkarıldı. İmalathanede molotof ve sıvı bomba imalatı yapıldığı belirlenirken, adreste 117 adet yapımı tamamlanmış molotof kokteyli, sıvı bomba ve molotof yapımında kullanılan çok sayıda boş şişe, sıvı deterjan, yüksek miktarda tiner ile 2 adet laptop ve 1 fotoğraf makinası ile video kayıt cihazı ele geçirildi. Polis ekipleri sıvı bombaları hazırlayan örgüt üyelerinin peşine düşerken, ele geçen bilgisayardaki bilgiler de incelemeye alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atina'da cephane Şişli'de sıvı bomba...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN